Ўзбекистон фуқаролиги ва “регистрация” муддати тугагани туфайли депортация хавфи остида қолган Александр Бабковга Свердловск вилоятида Россия паспорти берилади.
Бунга унинг Украинадаги ҳарбий ҳаракатларда қатнашганлиги сабаб бўлди. Ўзбекистонга қайтганида қонун бўйича ёлланма аскарлик туфайли қамоқ жазосига ҳукм қилиниши мумкин эди. Собиқ Ўзбекистон фуқароси вақтинчалик бошпана олиш учун Свердловск вилояти ИИВ миграция бўлимига таклиф қилинган. Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волкнинг сўзларига кўра, унга Россия Федерацияси фуқаролигини бериш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Бу ҳолат Россиядан ташқарида ҳарбий можароларда қатнашган бошқа давлат фуқароларига Россия паспортини бериш қарори ҳақида саволлар туғдиради. Ҳарбий можароларда иштирок этаётган бошқа мамлакатлар фуқаролари Россия фуқаролигини олишлари ва қилмишлари учун жазодан қутулиб қолиши нечоғли тўғри, деган савол бир неча бор кўтарилган.
Ҳодиса Россиянинг жанговар ҳаракатларда қатнашганларга қандай фуқаролик бераётгани, шунингдек, ички хавфсизлик ва барқарорликка потенциал оқибатлари ҳақида баҳс-мунозараларга сабаб бўлади. Бундай ҳолатлар ҳуқуқ-тартибот ва фуқаролар хавфсизлиги тамойилларига путур етказмаслиги учун эҳтиёткорлик билан кўриб чиқишни талаб қилади.

Александру Бабкову, которому грозит депортация из-за узбекского гражданства, российский паспорт выдадут в Свердловской области.
Это было связано с его участием в военных действиях на Украине. По возвращении в Узбекистан его могли приговорить к тюремному заключению за наемничество. Гражданина Узбекистана Сбика пригласили в Департамент миграции МВД Свердловской области для получения временного убежища. По словам официального представителя МВД Ирины Волк, рассматривается вопрос о предоставлении ему гражданства РФ.
Данная ситуация вызывает вопросы по поводу решения о выдаче российских паспортов гражданам других стран, участвовавшим в военных конфликтах за пределами России. Вопрос о том, имеют ли право граждане других стран, участвующих в военных конфликтах, получить российское гражданство и избежать наказания за свои действия, поднимался неоднократно.
Этот инцидент вызвал споры о том, как Россия предоставляет гражданство комбатантам, а также о потенциальных последствиях для внутренней безопасности и стабильности. Подобные ситуации требуют внимательного рассмотрения, чтобы не подорвать принципы правопорядка и безопасности граждан.