Федерация Кенгаши 2024 йил 17 мартда Россияда президентлик сайлови ўтказиладиган санани тасдиқлади. Қарор парламент юқори палатасининг бугунги йиғилишида қабул қилинган ва у расмий эълон қилинган пайтдан эътиборан кучга киради.
Россия Федерацияси Конституциясининг 102-моддасига мувофиқ, давлат раҳбари сайловини ташкиллаштириш Федерация Кенгашининг ҳуқуқи ҳисобланади. Мазкур қарор кучга киргандан сўнг сиёсий партиялар ва алоҳида иштирокчилардан депутатликка номзодлар кўрсатиш муддатини назарда тутувчи сайлов кампаниясининг расмий босқичи бошланади.
22 ноябр куни Россия Марказий сайлов комиссияси президентликка номзодлар МСКга тақдим этиши керак бўлган зарур ҳужжатлар рўйхатини тасдиқлаган эди.
Россиянинг амалдаги президенти Владимир Путин бўлажак сайловлардаги иштироки ҳақида ҳозирча расмий баёнот бергани йўқ.

Совет Федерации утвердил дату президентских выборов в России – 17 марта 2024 года. Решение было принято на заседании верхней палаты парламента 7 декабря и вступит в силу с момента официальной публикации.
Согласно 102-й статье Конституции Российской Федерации, инициация выборов главы государства является исключительным правом Совета Федерации. После вступления в силу данного постановления начнется официальный этап избирательной кампании, предоставляя период для выдвижения кандидатов от политических партий и индивидуальных участников.
22 ноября Центральная избирательная комиссия России утвердила список необходимых документов, которые потенциальные кандидаты на пост президента должны предоставить в ЦИК.
Текущий президент России, Владимир Путин, пока не делал официальных заявлений относительно своего участия в предстоящих выборах.