Хабаровскда муҳожирлар икки россиялик талабани калтаклаганидан сўнг ётоқхонада рейд ўтказилди. Жиноий иш очилиб, гумонланувчиларни қамоққа олиш масаласи ҳал қилинмоқда, деб хабар бермоқда Россия Федерацияси Тергов қўмитасининг Хабаровск бўйича тергов бошқармаси.
Тергов маълумотларига кўра, Тинч океани давлат университети талабалари 28 ноябр куни кечқурун университет ётоқхонасида калтакланган.
“Тожикистонлик бўлган уч нафар талаба жамоат тартибини қўпол равишда бузган ва икки нафар россиялик талабага нисбатан куч ишлатган.Текширув Россия Федерал хавфсизлик хизматининг Хабаровск ўлкаси бўйича ходимлари, Россия ИИВ ходимлари иштирокида олиб борилмоқда. Хабаровск ўлкасида Россия гвардиясининг Амур ОМОН кўмагида ётоқхонада процессуал ҳаракатлар ўтказилиб, 27 нафар муҳожир сўроқ қилинди… Уч нафар гумондор шахс аниқланди”, — дейилади вилоят тергов бошқармаси хабарида.
Ҳозирда гумонланувчилар қўлга олиниб, уларга нисбатан қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чорасини танлаш масаласи ҳал қилинмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 213-моддаси иккинчи қисми (миллий адоват асосидаги безорилик) билан жиноят иши қўзғатилган. Чет элликларнинг Россия ҳудудида бўлишининг қонунийлигига баҳо берилади.

После избиения мигрантами двух студентов вуза в Хабаровске провели рейд в общежитии, заведено дело, решается вопрос о заключении подозреваемых под стражу, сообщает СУ СК РФ по Хабаровскому краю и Еврейской АО.
По данным следствия, студентов Тихоокеанского государственного университета (ТОГУ) избили в общежитии вуза вечером 28 ноября.
“Трое студентов, являющихся уроженцами Таджикистана, грубо нарушили общественный порядок и публично применили насилие по отношению к двум российским студентам. Следствием при участии сотрудников УФСБ России по Хабаровскому краю, УМВД России по Хабаровскому краю при поддержке ОМОН “Амурский” Росгвардии проведены процессуальные действия в общежитии, 27 мигрантов опрошены. <…> Выявлены трое подозреваемых”, — говорится в сообщении региональный СУ СК.
В настоящее время подозреваемые задержаны, решается вопрос об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Возбуждено уголовное дело по части второй статьи 213 УК РФ (хулиганство по мотивам национальной ненависти). Будет дана оценка законности пребывания иностранцев на территории России.