Калининград вилояти губернатори Антон Алихонов 2024 йилда мигрантларнинг минтақада ишлашини чекловчи фармонни имзолади. Ҳужжат уларга маълумотларни қайта ишлаш ва ахборот хостинги хизматларини кўрсатиш соҳасида, шунингдек нон ва қандолат маҳсулотлари, болалар овқатлари ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришда ишлашни тақиқлайди. Бундан ташқари, мигрантларнинг меҳмонхона бизнеси, умумий таълим ва бошқа баъзи соҳаларда ишлашига чекловлар жорий этилмоқда.
Ушбу чора-тадбирлар вилоят иқтисодиётининг хорижий ишчи кучига боғлиқлигини камайтиришга қаратилган. Бироқ, экспертларнинг таъкидлашича, улар Калининград вилоятида кадрлар етишмаслиги муаммосини ҳал қила олмайди.
Гап шундаки, вилоятда меҳнат ресурслари билан боғлиқ жиддий муаммолар мавжуд. Сўнгги йилларда кўпроқ одамлар, жумладан, малакали ишчилар Калининград вилоятини тарк этмоқда. Бунга, хусусан, иш ҳақининг пастлиги, карьера истиқболининг йўқлиги ва Россия фуқаролигини олишдаги қийинчиликлар сабаб бўлмоқда.
Натижада қурилиш ва ишлаб чиқариш майдонларида 30 фоизга яқин ишчи кучи етишмайди. Кўпгина иш берувчилар аллақачон ишлаб чиқариш ҳажмини камайтиришга ёки ҳатто ишни тўхтатишга мажбур бўлган.
Калининград вилояти ҳокимияти Россиянинг бошқа минтақаларидан янги ишчиларни жалб қилиш орқали кадрлар тақчиллиги муаммосини ҳал қилишга ҳаракат қилмоқда. Бироқ, бу ҳар доим ҳам иш беравермайди. Кўпгина руслар асосий транспорт йўналишларидан узоқлиги ва яшаш нархи юқорилиги сабабидан Калининград вилоятига кўчиб келишни хоҳламайди.
Кўрилаётган чоралар Калининград вилоятида мигрантларнинг меҳнатига чекловлар унинг чет эл ишчи кучига қарамлигини қисман камайтириши мумкин. Бироқ улар минтақадаги кадрлар тақчиллиги муаммосини ҳал қила олмайди.

Губернатор Калининградской области Антон Алиханов подписал указ, который ограничивает работу мигрантов в регионе в 2024 году. Документ запрещает им работать в сфере обработки данных и предоставления услуг по размещению информации, а также в производстве хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий, детского питания и пищевых продуктов. Кроме того, вводятся ограничения на работу мигрантов в отельном бизнесе, общем образовании и некоторых других сферах.
Эти меры направлены на снижение зависимости экономики региона от иностранной рабочей силы. Однако, как отмечают эксперты, они не решат проблему нехватки кадров в Калининградской области.
Дело в том, что регион испытывает серьезные проблемы с трудовыми ресурсами. В последние годы из Калининградской области уезжает все больше людей, в том числе квалифицированных рабочих. Этому способствуют, в частности, низкий уровень зарплат, отсутствие перспектив карьерного роста и сложности с получением российского гражданства.
В результате на объектах строительства и производства не хватает порядка 30% рабочих. Многие работодатели уже вынуждены снижать объемы производства или даже останавливать работу.
Власти Калининградской области пытаются решить проблему нехватки кадров за счет привлечения новых рабочих из других регионов России. Однако это не всегда получается. Многие россияне не хотят переезжать в Калининградскую область из-за ее удаленности от основных транспортных магистралей и высокой стоимости жизни.
Таким образом, ограничения на работу мигрантов в Калининградской области могут лишь частично снизить ее зависимость от иностранной рабочей силы. Однако они не решат проблему нехватки кадров в регионе.