Россияга келган мигрантлар фақат ўртача малака талаб қиладиган лавозимларни эгаллаши мумкин, деб ўз фикрларини билдирган иқтисодчи Олег Абелев. Унинг фикрича, агар муҳожир раҳбарлик лавозимини эгалласа, ишдан бўшатилгандан кейин у мамлакатни тарк этишга қарор қилса, миллий хавфсизликка таҳдид бўлиши мумкин экан.
“Юқори малакага эга бўлган ва стратегик бошқарув лавозимини эгаллаган мигрант бир кун келиб мамлакатни тарк этиши хавфи доимо мавжуд. Буларга миллий хавфсизлик хавфи ҳам киради”, дейди Абелев.
Унинг қўшимча қилишича, бу борада стратегик лавозимларни мамлакат фуқаролари эгаллашлари керак, ҳаттоки уларнинг ваколатлари даражасини ошириш зарур бўлса ҳам.
Аввалроқ Россия президенти Владимир Путин Владивостокда бўлиб ўтган Шарқий иқтисодий форумнинг ялпи мажлисида Россия Федерацияси янги технологияларни ривожлантириш эвазига меҳнат бозорида мигрантлардан воз кечиши мумкинлигини айтган, бироқ бу борада тез натижага эришиб бўлмаслигини ҳам таъкидлаган эди.
Олий Иқтисодиёт мактаби Ижтимоий фанлар факультети доценти Евгений Варшавер Марказий Осиёдан меҳнат муҳожирлари оқими камайганини маълум қилди. Россия ўрнига улар Европа ёки Жануби-Шарқий Осиёдаги мамлакатларни кўпроқ танлашни бошлаган. Варшавернинг сўзларига кўра, бу тенденция рублнинг заифлашиши билан боғлиқ: Россия Федерациясига ишлаш учун келганлар худди шу даражадаги бандлик билан камроқ пул ишлайди.

Мигранты, привлекаемые в Россию, могут занимать только должности, требующие среднего уровня квалификации, заявил NEWS.ru экономист Олег Абелев. По его мнению, если иностранный работник займет управленческую должность, то после увольнения может возникнуть угроза национальной безопасности, если тот решит покинуть страну.
Всегда существует риск, что мигрант, который получит высокий уровень квалификации и займет стратегическую управленческую должность, может однажды покинуть страну. Это в том числе риски национальной безопасности, — сказал Абелев.
Он добавил, что в связи с этим стратегические должности должны заполняться гражданами страны, даже в случае необходимости повышения уровня их компетенций.
Ранее президент России Владимир Путин на пленарной сессии Восточного экономического форума во Владивостоке заявил, что РФ сможет отказаться от мигрантов на рынке труда благодаря развитию новых технологий. При этом он подчеркнул, что быстрого результата на этом направлении добиться невозможно.
Доцент факультета социальных наук ВШЭ Евгений Варшавер сообщил о снижении потока трудовых мигрантов из Центральной Азии. Вместо России они стали чаще выбирать страны Европы или Юго-Восточной Азии. По словам Варшавера, эта тенденция связана со слабеющим рублем: приезжающие работать в РФ в итоге стали получать меньше денег при том же уровне занятости.