Қозоғистонда об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши (кучли қор бўрони, шамолнинг кучайиши, кўришнинг ёмонлашиши, ёғингарчилик, муз) туфайли барча турдаги автотранспорт воситалари учун республика ва вилоят аҳамиятидаги автомобил йўлларида ҳаракатланиш чекловлари жорий этилди.
Ўтган 24 соат ичида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги қутқарувчилари томонидан 140 дан ортиқ одам, жумладан, 13 нафар бола қутқарилгани хабар қилинди.
Ақтўбе вилояти Иргиз тумани, Калибай қишлоғидан 27 км узоқликда, Самара-Чимкент автомобил йўлининг 1104-километрида Фавқулодда вазиятлар бошқармаси ва маҳаллий ижро ҳокимияти органлари кучлари томонидан Москва-Душанбе йўналиши бўйича кетаётган техник носоз йўловчи автобусидан 62 киши, жумладан 8 нафар ёш бола Иргиз қишлоғидаги иситиш пунктига етказилди. Уларнинг барчаси Тожикистон фуқаролари бўлган.
Жамбил вилоятининг Байзак туманида, Олмаота-Тошкент-Термиз автомобил йўлида фавқулодда хизматлар кучлари техник носоз иккита йўловчи автобусидан 53 нафар ўзбекистонликни, жумладан 3 нафар болани энг яқин кафега эвакуация қилди.
Қиш мавсумида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш учун, биринчи навбатда, об-ҳаво ўзгаришлари, об-ҳаво маълумотлари, об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши, йўлларнинг ёпилиши ҳақида махсус хабарлар, бўронлар ҳақида огоҳлантиришларни доимий равишда кузатиб бориш лозим.
Бироқ, огоҳлантиришга қарамай, фуқаролар об-ҳаво шароити ва қутқарувчиларнинг тавсияларига эътибор бермасликда давом этмоқда.
Ўзбекистонга қайтаётган ва бошқа мамлакатларга сафар қилиш ниятида бўлган ҳамюртларимизни автобусларда узоқ масофаларга чиқмасликни қатъий тавсия қиламиз.

В связи с ухудшением погодных условий (сильная метель, усиление ветра, плохая видимость, выпадение осадков, гололед) вводилось ограничение движения на автодорогах республиканского и областного значения Казахстана для всех видов автотранспорта.
За прошедшие сутки спасателями МЧС спасено более 140 человек, из них 13 детей.
В 27 км от п.Калыбай Иргизского района Актюбинской области на 1104 км автодороги «Самара-Шымкент» силами ДЧС и местных исполнительных органов из технически неисправного пассажирского автобуса сообщением «Москва-Душанбе» эвакуированы в пункт обогрева п.Иргиз 62 человека, из них 8 детей. Все граждане Таджикистана.
В Байзакском районе Жамбылской области на автодороге «Алматы-Ташкент-Термез» силами ДЧС из двух технически неисправных пассажирских автобусов эвакуированы в ближайшее придорожное кафе 53 человека, из них 3 детей. Все граждане Узбекистана.
Чтобы избежать чрезвычайных ситуации зимой необходимо, в первую очередь, постоянно следить за изменениями погоды, метеорологическими сводками, специальными сообщениями об ухудшении погодных условий, закрытии дорог, штормовыми предупреждениями.
Однако, несмотря на предупреждение, граждане продолжают игнорировать погодные условия и рекомендации спасателей.
Настоятельно рекомендуем нашим соотечественникам, возвращающимся в Узбекистан и собирающимся поехать в другие страны, не совершать поездки на автобусах на дальние расстояния.