Россияда биринчи марта жиноят содир этганлиги сабабли фуқароликдан маҳрум қилиш тўғрисида қарор қабул қилинди, дея хабар берган ИИВ. Россия паспортини қонуний равишда олган икки чет эл фуқароси гиёҳванд моддалар савдосига алоқадорлиги сабабли фуқаролигидан маҳрум қилинди.
Эркаклардан бирида 19 та ўрам мефедрон, иккинчисидан эса худди шундай “синтетика” бўлган битта ўрам топилган. Иккаласи ҳам Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 228-моддаси 2-қисми билан жиноий жавобгарликка тортилган ва амалдаги қонунчиликка мувофиқ судланган.
Ушбу қарор “Россия Федерацияси фуқаролиги тўғрисида”ги янги қонун октябр ойи охирида кучга кирганидан кейин амалга ошди. Қонун турли хил ҳуқуқбузарликлар, жумладан, фейк хабар тарқатиш, армияни обрўсизлантириш, оғир жиноятлар ва миллий хавфсизликка таҳдид соладиган ҳаракатлар учун фуқароликдан маҳрум қилиш жазосини назарда тутади.
Шуни таъкидлаш керакки, Россия Конституциясининг 6-моддаси фуқароликдан маҳрум қилишни тақиқлайди. Бироқ, янги қонун ҳокимиятга маълум шартлар остида фуқароликни бекор қилиш ҳуқуқини беради.
Россия президенти Владимир Путин ушбу қонун ташаббускори бўлиб, 2023 йил апрель ойида парламент томонидан маъқулланган эди. Қонунда Жиноят кодексининг 60 дан ортиқ моддалари кўзда тутилган бўлиб, уларга кўра фуқароликдан маҳрум қилиш тўғрисида қарор қабул қилиниши мумкин.
Айрим ҳукумат амалдорлари, жумладан, Россия Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикин ҳарбий хизматдан бўйин товлаганларни фуқароликдан маҳрум қилиш зарурлигини таъкидламоқда.

В России впервые было принято решение о лишении гражданства в связи с совершением преступления, подчеркивает МВД. Двум иностранным гражданам, получившим российские паспорта законным образом, было отобрано гражданство из-за их участия в незаконном обороте наркотиков.
Один из мужчин был обнаружен с 19 свертками мефедрона, а у второго изъяли одну свертку с аналогичной «синтетикой». Оба подверглись уголовной ответственности по части 2 статьи 228 Уголовного кодекса РФ и были осуждены в соответствии с действующим законодательством.
Это решение стало возможным после вступления в силу нового закона «О гражданстве РФ» в конце октября. Закон предусматривает возможность лишения гражданства за различные нарушения, включая «фейки», дискредитацию армии, тяжкие преступления и действия, создающие угрозу национальной безопасности.
Необходимо отметить, что статья 6 Конституции России запрещает лишение гражданства. Однако новый закон предоставляет властям право аннулировать гражданство при определенных условиях.
Президент РФ Владимир Путин выступил инициатором этого закона, который был утвержден парламентом в апреле 2023 года. В законе предусмотрено более 60 статей Уголовного кодекса, по которым может быть принято решение о лишении гражданства.
Некоторые представители власти, включая главу Следственного комитета России Александра Бастрыкина, подчеркивают необходимость лишения гражданства тех, кто уклоняется от воинской службы. Бастрыкин высказывал мнение, что лица, не исполняющие свой воинский долг, должны быть лишены гражданства.