Россия Федерацияси Давлат Думаси депутатлари қўшни давлатлардан келган муҳожирларнинг рус фуқаролигини олишга бўлган истагини совитадиган қонунни шошилинч равишда маъқуллади. Энди янги қонун бўйича муҳожирларга Россия давлатидан ижтимоий ёрдам олиш аввалгидан кўра бир неча баробар қийинроқ бўлади.
Ҳеч кимга сир эмаски, болали оилалар ижтимоий имтиёзлар мавжудлиги сабабли кўп болали мигрантлар Россия фуқаролигини олишга интилишади.
Россия давлат бюджетининг муҳожирларни тортувчи жиҳатлардан бири бу “маткапитал”, яъни оналик капитали. Дастлаб, у Россия Федерациясининг туб аҳолисининг туғилиш даражасини рағбатлантириш учун киритилган эди. Ўша 2007 йилда Россияга мигрантлар сони кўпайиб кетиши ҳеч кимнинг хаёлига келмаган, шекилли.
Чет эл фуқаролари сонининг  кўпайиши, уларнинг Россия  ижтимоий инфратузилмасидан фойдаланиши билан боғлиқ саволлар туфайли Россия Федерацияси Давлат Думаси “Аҳолини давлат томонидан болали оилаларни қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қонунга ўзгартишларни дарҳол маъқуллади”.
Ҳужжат матнига кўра, оналик капиталини олиш ҳуқуқи фақат Россияда туғилиш орқали Россия фуқаролигини олган болаларга берилади ва ота-оналардан бири аллақачон фуқароликни олган  бўлиши керак.
2023 йилда биринчи болага бериладиган маткапиталнинг миқдори 586,9 миг рублни ташкил этиб, келгуси йилда бу 622 мингга оширилиши кўзда тутилган.

Депутаты Госдумы РФ экстренно одобрили закон, который охладит желание переселенцев из ближнего зарубежья получать наше гражданство. В его рамках получить социальную поддержку от российского государства будет в разы сложнее, чем ранее
Не секрет, что многодетные мигранты рвутся к гражданству РФ, в том числе, из-за социальных льгот, которыми пользуются в нашей стране семьи с детьми.
Одним из лакомых кусков российского госбюджета для мигрантов является материнский капитал. Изначально его вводили для стимулирования рождаемости коренного населения РФ. Тогда, в далёком 2007 году никто не мог предусмотреть, что шквал переселенцев азиатской национальности будет пользоваться им настолько активно, как сейчас.
Одним из аспектов российского госбюджета, привлекающим мигрантов является маткапитал. Изначально он был введен для стимулирования рождаемости коренного населения РФ. В 2007 году никто не думал, что число мигрантов в Россию увеличится.
В связи с вопросами, связанными с увеличением количества иностранных граждан и использованием ими российской социальной инфраструктуры, Государственная Дума РФ немедленно одобрила изменения в закон «О дополнительных мерах государственной поддержки семей, имеющих детей».
Согласно тексту документа, право на получение материнского капитала имеют только дети, получившие российское гражданство по рождению в России, при этом один из родителей уже должен иметь гражданство.
В 2023 году размер маткапитала, выдаваемого на первого ребенка, составит 586,9 тысяч рублей, в следующем году планируется увеличить его до 622 тысяч.