«Биз аввало, маҳаллий аҳоли манфаатларини ҳисобга олишимиз керак».
Россия президенти Владимир Путиндан 14 декабрь куни Москванинг Гостиний дворида бўлиб ўтган тўғридан-тўғри мулоқотда Россия вилоятлари аҳолиси шикоят қилаётган меҳнат муҳожирлари билан боғлиқ муаммолар ҳақида сўралган.
Давлат раҳбари бу Россия учун ҳам, дунёнинг кўплаб мамлакатлари учун ҳам хос бўлган мураккаб муаммо эканлигини таъкидлаган. У Россияда 10 миллион мигрант борлиги ҳақидаги статистик маълумотларни келтирди.
“Аммо бу биз меҳнат бозоридаги муаммоларни ҳар қандай ҳолатда ҳам ва Россиянинг туб аҳолиси зарарига ҳал қиламиз, дегани эмас. Бизга малакали ишчи кучи ҳам, паст малакали ишчи кучи ҳам керак. Биз муҳожирлар келаётган  мамлакатлардаги ҳамкорлар билан ишлаймиз”, — деди Путин.
Президент барча муҳожирлар албатта, Россия халқларининг қонунлари ва анъаналарини ҳурмат қилиши, ҳуқуқ-тартибот идоралари эса буни назорат қилиши кераклигини таъкидлаган. Шу билан бирга, у айрим мактабларда маҳаллий аҳолидан кўра мигрант болалар кўп эканлиги, шунинг учун бу масалаларни олдиндан ҳал қилиш зарурлигини таъкидлади. “Бизга Ички ишлар вазирлигининг ўзи эмас, балки бу муаммони бир бутун сифатида кўриб чиқадиган, муаммоларга ечим топадиган махсус орган керак”, — дея хулоса қилган давлат раҳбари ва биз, энг аввало, бу борадаги ишларни маҳаллий аҳоли манфаатларидан келиб чиққан ҳолда янада кучайтириш кераклигини қўшимча қилди.

Путин про привлечение трудовых мигрантов: прежде всего надо руководствоваться интересами местного населения.
О проблемах с трудовыми мигрантами, на которые жалуются жители регионов России, спросили президента России Владимира Путина в ходе прямой линии, которая проходит 14 декабря в московском Гостином дворе.
Глава государства отметил, что это проблема непростая, которая характерна как для России, так и для многих стран мира. Он привел статистику, согласно которой в России находится 10 миллионов мигрантов.
«Но это не значит, что мы любой ценой и в ущерб коренному населению России будем решать проблемы рынка труда. Нужна квалифицированная рабочая сила, хотя и низкоквалифицированная тоже нужна. Мы работаем с партнерами в странах, откуда к нам приезжают мигранты», — сказал Путин.
Президент отметил, что все мигранты без исключения должны уважать законы и традиции народов России, и за этим должны следить правоохранительные органы. При этом он заметил, что в некоторых школах детей мигрантов уже больше, чем местных, поэтому, по словам Путина, нужно заранее решать эти вопросы. «Нужен специальный орган, не только МВД, который бы смотрел на эту проблему в комплексе и находил решение проблем», — резюмировал глава государства и добавил, что прежде всего надо руководствоваться интересами местного населения.