Россияда илк бор қўшни давлатлардан келган икки ака-ука фуқароликдан маҳрум этилди. Улар Россияга фуқаролик олиш учун келган, аммо армияда хизмат қилишни хоҳламаган.
Қонунга кўра, Россия фуқаролигини олган барча эркаклар 14 кун ичида ҳарбий рўйхатдан ўтишлари керак. Ака-ука бўлган бу муҳожирлар бу ишни қилмаганидан сўнг суд уларни фуқароликдан маҳрум қилишга қарор қилди.
Энди улар Россияни тарк этишлари керак. Агар ўз ихтиёри билан кетишмаса, депортация қилинади.
Бу Россияда фуқароликдан маҳрум этилган иккинчи ҳолат. Гиёҳванд моддаларни сақлашда айбланган икки эркакнинг фуқароликдан маҳрум этилгани ҳақида хабар берган эдик.
Россияда муайян жиноят содир этган шахсларни фуқароликдан маҳрум қилишга рухсат берувчи қонун мавжуд. Ушбу жиноятлар рўйхатига, масалан, саботаж, дезертирлик, терроризмга чақирувлар ва бошқалар киради.

В России впервые лишили гражданства двух братьев из ближнего зарубежья. Они приехали в Россию, чтобы получить гражданство, но не стали служить в армии.
По закону, все мужчины, которые получают российское гражданство, должны встать на воинский учет в течение 14 дней. Братья этого не сделали, и поэтому суд принял решение о лишении их гражданства.
Теперь братья должны покинуть Россию. Если они не выедут добровольно, их депортируют.
Это уже второй случай лишения гражданства в России. В первый раз гражданство лишили двух мужчин, которые были осуждены за хранение наркотиков.
В России действует закон, который позволяет лишать гражданства людей, которые совершили определенные преступления. В список этих преступлений входят, например, диверсия, дезертирство, призывы к терроризму и другие.