Иркутск вилоятида Россия Тергов қўмитасининг минтақа бўйича терговчилари 18 ёшли йигитга нисбатан иш қўзғатди – у Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 282-моддаси 2-қисмининг “а” бандида (нафрат ёки адоватни қўзғатиш, шунингдек зўравонлик билан содир этилган инсон қадр-қимматини камситиш) назарда тутилган жиноятни содир этганликда гумон қилинмоқда.
Департамент матбуот хизматига кўра, терговчиларнинг сўзларига кўра, ўтган йилнинг кузида талаба телеграм каналини яратган ва у ерда Иркутск ҳамда Шелехов шаҳарларида славян бўлмаган фуқароларга қилган зўравонликлари акс этган ҳужумлар видеоларини жойлаган.
Уни қўлга олиш амалиётини Россия гвардияси вилоят бошқармасининг СОБР аскарлари бажарган. Ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳисоботларида тажовузкор шахснинг фаолияти тафсилотлари, шунингдек, унинг қўлидан жабр кўрганлар сони кўрсатилмаган. Бироқ, маълумки, жиноят ишининг моддаси энг кам жазо – 300 дан 600 минг рублгача жарима, энг кўп 3 йилдан 6 йилгача озодликдан маҳрум қилишни назарда тутади.
Ҳозирда Россия Тергов қўмитасининг Иркутск вилояти бўйича Тергов бошқармасининг ўта муҳим ишларни тергов қилиш бўйича учинчи бўлими ходимлари томонидан зарур тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда ва Ички ишлар вазирлиги Тергов Бош бошқармасининг Экстремизмга қарши кураш маркази томонидан тақдим этилган материаллар ўрганилмоқда.
Аввалроқ Калугада ҳам муҳожирларни калтаклаб, видеосини тарқатган миллатчи ёшлар ҳақида хабар берган эдик.

В Иркутской области следователи СК России по региону возбудили дело в отношении 18-летнего молодого человека – его подозревают в совершении преступления, предусмотренного параграфом “а” части 2 ст. 282 УК РФ (возбуждение ненависти либо вражды, а равно унижение человеческого достоинства, совершенное с применением насилия).
Как сообщает пресс-служба ведомства, по версии следствия, прошедшей осенью студент “создал Telegram-канал, где размещал видеозаписи совершенных им нападений с применением насилия на граждан неславянской внешности на территории городов Иркутск и Шелехов”.
Для его задержания были привлечены бойцы СОБРа регионального управления Росгвардии. Подробностей деятельности агрессивного юнца в сообщениях силовых ведомств не приводится, как и количество пострадавших от его рук людей. Однако известно, что статья уголовного дела предусматривает минимальное наказание в виде штрафа от 300 до 600 тысяч рублей, а максимальное – срок от 3 до 6 лет в местах лишения свободы.
Сейчас сотрудники третьего отдела по расследованию особо важных дел СУ СК России по Иркутской области проводят необходимые следственные действия и изучают материалы, предоставленные Центром противодействия экстремизму ГУ МВД Приангарья.
Ранее мы сообщали о молодых националистах, избивающих мигрантов в Калуге, и снимавших свои действия на видео.