• иш ўринларини яратиш;
Кўпгина чекловлар умумий овқатланиш, алкоголли ичимликлар савдоси ва жамоат транспорти соҳасидаги ташкилотларга тегишли.
Россия Федерацияси Марказий банки раҳбарининг сўзларига кўра, Россия иқтисодиёти кадрлар етишмаслигини бошдан кечирмоқда.
Тақиқлар кимларга тааллуқли эмас?
Тақиқлар патент билан ишлаётган Озарбайжон, Тожикистон, Ўзбекистон ва Украина каби давлатлардан визасиз режимда келган мигрантларга таъсир қилади.
Тақиқлар қуйидагиларга тааллуқли эмас:
• Евросиё Иқтисодий Иттифоқи (ЕОИ) давлатлари фуқаролари: Арманистон, Беларусия, Қозоғистон ва Қирғизистон;
• ВНЖ ва РВПга эга мигрантлар;
• Россияда ишлаш учун рухсатномага эга бўлган хорижлик фуқаролар;
• юқори малакали кадрлар.
2024 йил учун қайси ҳудудларда ва қайси ишлар учун тақиқ жорий қилинган?
Чекловлар Калининград, Калуга, Новосибирск, Тула, Тюмен ва Челябинск вилоятларида, шунингдек, Югра ва Якутияда жорий этилди. Айрим вилоятлар биринчи марта 2014 йилда мигрантларнинг муайян ҳудудларда ишлаш имкониятини чеклаб қўйган ва ҳар йили тақиқларни узайтираётган эди.
2023 йил 22 ноябрда Магадан вилояти минтақалар рўйхатига қўшилди. Вилоят губернатори 2024 йилдан бошлаб мигрантларнинг транспортда ишлашини тақиқловчи қарорни имзолади. Тақиқ автобус ва таксиларда йўловчи ташишга таъсир кўрсатди.
6 декабр куни Калининград вилояти губернатори 2024 йил учун мигрантлар меҳнатига чекловлар жорий этиш ҳақидаги фармонни имзолади. Чекловлар чет эл фуқароларининг нон ишлаб чиқариш, қандолатчилик фабрикалари ва озиқ-овқат ишлаб чиқариш соҳасида патент бўйича ишлашига таъсир кўрсатди. Мигрантларга йўловчи ташиш, меҳмонхоналарда ишлаш, таълим ёки ишга жойлашиш тақиқланади. Тақиқ маълумотларни қайта ишлаш ва ахборот хизматларини кўрсатишга ҳам таъсир кўрсатди.
Курган вилоятида 2024 йилдан бошлаб болалар озиқ-овқатлари, парҳез маҳсулотлар ишлаб чиқариш, йўловчи ташиш соҳаларида хорижликларни патент асосида ишга жойлаштиришни тақиқлаш жорий этилади.
Тула вилоятида хорижликлар учун алкогол ва тамаки маҳсулотларини чакана сотиш, умумий овқатланиш ва йўловчи ташиш бўйича чекловлар жорий этилди.
Ханти-Манси автоном округи губернатори муҳожирларга болалар ва парҳез овқатлар ишлаб чиқариш, таълим, тамаки ва алкогол маҳсулотларининг чакана савдоси билан шуғулланишига қўйилган тақиқни узайтирди. Йўловчи ташиш тақиқланди. Ханти-Манси автоном округида биринчи марта чекловлар 2021 йилда жорий этилган эди.
Транспорт соҳасидаги чекловлар энг кенг тарқалган чекловлар турларидан биридир. 2023 йилнинг ноябрида автобус ва таксиларни ҳайдаш тақиқини узайтириш тўғрисидаги худди шундай фармон Челябинск вилоятида, 2022 йил қишда эса Калуга вилоятида имзоланган эди.
Қабул қилинган қарорлар, минтақалар раҳбарларининг фикрича, Россия меҳнат бозоридаги вазиятни барқарорлаштиришга қаратилган. Иш берувчилар ва ходимлар томонидан миграция қонунчилиги талабларига риоя этилиши тегишли ҳудудларнинг Россия Ички ишлар вазирлиги томонидан назорат қилинади.

• создание рабочих мест;
Большинство ограничений касаются организаций в области общепита, торговли алкогольными напитками и общественного транспорта.
По словам главы ЦБ РФ, экономика России испытывает кадровый голод.
На кого запреты не распространяются?
Запреты затрагивают мигрантов, работающих на патенте, прибывшие в страну в рамках безвизового режима из таких стран как Азербайджан, Таджикистан, Узбекистан и Украина.
Запреты не касаются:
• граждан из государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС): Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана;
• мигрантов с ВНЖ и РВП;
• граждан из дальнего зарубежья с разрешением на работу в России;
• высококвалифицированных кадров.
В каких регионах и на какую работу введены запреты на 2024 год?
Ограничения ввели в Калининградской, Калужской, Новосибирской, Тульской, Тюменской и Челябинской областях, а также в Югре и Якутии. Некоторые регионы впервые ограничили возможность работы мигрантов в определенных сферах в 2014 году и продлевают запреты каждый год.
22 ноября 2023 года перечень регионов пополнила Магаданская область. Губернатор области подписал указ о запрете на работу мигрантов на транспорте с 2024 года. Запрет затронул пассажирские перевозки на автобусах и такси.
6 декабря подписал указ, вводящий ограничения на 2024 год на работу мигрантов, губернатор Калининградской области. Рестрикции коснулись работу иностранных граждан по патентам на хлебобулочном производстве, кондитерских фабриках, в сфере производства продуктов питания. Мигрантов не допустят к перевозкам пассажиров, работе в отелях, в области образования и трудоустройство. А еще запрет коснулся обработки данных и предоставления информационных услуг.
В Курганской области введут запрет на трудоустройство иностранцев по патентам в 2024 году в сферах производства детского питания, диетических продуктов, пассажирским перевозкам
В Тульской области ввели ограничение для иностранцев на торговлю алкоголем и табачными изделиями в розницу, общепит, пассажирские перевозки.
Губернатор ХМАО продлила запрет на работу мигрантов в производстве детского и диетического питания, образовании, торговле табаком и алкоголем в рознице. Под запрет попали перевозки пассажиров. Впервые рестрикции в ХМАО ввели в 2021 году.
Ограничения в сфере транспорта — одни из самых распространенных видов рестрикций. В ноябре 2023 года аналогичный указ о продлении запрета на вождение автобусов и такси подписали в Челябинской области, а зимой 2022 года — в Калужской.
Таким образом, принятые решения по мнению глав регионов призваны стабилизировать ситуацию на российском рынке труда. Соблюдение работодателями и работниками требований миграционного законодательства будут отслеживать в УМВД России соответствующих регионов.