Санкт-Петербургдаги 204-сонли участка судяси муҳожир аёл Моҳигул Жўраевани 5 ёшли ўғлининг соғлигига жиддий таҳдид солганликда айбдор деб топиб, ҳукм чиқарди.
Шимолий пойтахт судларининг Бирлашган матбуот хизмати хабарига кўра, аёл “Вояга етмаган шахсни хавф остида қолдириш” моддаси бўйича айбланди.
Жорий йилнинг апрель ойида Марказий Осиёдан келган Жўраевага вақтинчалик иш таклиф қилинган. Аммо 2017 йилда туғилган жажжи ўғлига қараб ўтирадиган одам бўлмаганидан уни хонасига қамаб кетишга қарор қилади.
Унинг йиғлаётганини эшитган қўшнилар полицияга қўнғироқ қилган ва онага нисбатан жиноий иш очилган. Болада жароҳатлар, жумладан, бошнинг ёпиқ жароҳати, кесилган яра ва бутун танасида кўкаришлар бўлган. Аёл ўз айбига иқрор бўлиб, озиқ-овқат йўқлиги ва ишлашдан бошқа иложи бўлмаганини тушунтирган.
Суд вазиятни ва онанинг олдинги судланмаганлигини, болани тарбиялашдаги ролини, шунингдек, иккинчи фарзандига ҳомиладорлигини ҳисобга олиб, 15 минг рубл миқдорида жаримага тортди. Шунингдек, васийлик органларига оилани назорат қилиш топширилди.

Мировой судья судебного участка №204 признал виновной Мохигул Джураеву, которая подвергла жизнь 5-летнего сына серьезной опасности.
Женщину судили по статье «Оставление в опасности малолетнего». Об этом информирует Объединенная пресс-служба судов Северной столицы.
В апреле текущего года Джураевой – приезжей из Средней Азии – предложили подработку. Маленького сына 2017-го года рождения оставить было не с кем, и тогда в голове у дамы созрел «гениальный» план. Она просто заперла малыша дома (семья жила в коммуналке) и ушла. Судя по всему, уже не в первый раз.
«Находясь запертым в комнате, ребенок получил закрытую тупую травму головы, ссадины и гематомы живота, предплечья, грудной клетки и лица. Экспертиза показала, что подобные травмы могли возникнуть от удара твердым тупым предметом либо от ударов о таковой. Здоровью ребенка был причинен вред средней тяжести – рассказали в пресс-службе.
Громкий плач мальчика услышали соседи и вызвали полицию. Нерадивую мать задержали и отдали под суд. На заседании она признала свою вину, но объяснила, что дома было нечего кушать, поэтому отказаться от подработки она не могла.
Санкции статьи предусматривали до года тюрьмы, однако, служители Фемиды учли, что дело рассматривалось в особом порядке, кроме того, Джураева ранее не была судима, воспитывает маленького ребенка, да еще и, как выяснилось, беременна вторым.
В итоге женщина отделалась штрафом в 15 тысяч рублей и пристальным вниманием со стороны органов опеки.