Фарғоналик Константин Пугачев 21 йилдан буён Москвада яшаб келаётган эди. Аммо яқинда унинг ҳаёти кескин ўзгарди – у Ўзбекистонга қайтариб юборилди ва унга беш йил давомида Россияга қайтиш тақиқланди. Ҳозир у қурилишда электрик бўлиб ишлайди, даромади кам. Унинг  фақат битта орзуси бор: Москвага, оиласи бағрига қайтиш.
Россияга 2002 йил, 19 ёшида келган Константин бу ерда йигирма йилдан ортиқ ВНЖ билан яшади. Аммо шахсий сабаблар туфайли у Россия паспортини ололмаган ва 2023 йил бошида рухсатнома муддати ўтгани учун полиция томонидан ҳибсга олинган.
“Мен ҳужжатларни эртага, индинга, пул бўлганда қиламан, деб ўйлагандим”, дейди Константин. “Мен у ерда яшаганимда, ҳеч ким мендан паспорт сўрамаган эди”, дейди Россиядан қувилган рус йигити.
Россиядан депортация қилинмаслик учун унга Украинадаги ҳарбий амалиётларда қатнашиш таклиф қилинди, аммо у бу фикрни қатъиян рад этди. Депортациядан сўнг у кўчада яшашга мажбур бўлган оғир даврни бошидан кечирди, бироқ кейинчалик танишлари туфайли қурилишга ишга жойлашди.
Ҳозир Ўзбекистонда ишлаб, Россияга қайтишни орзу қилади. Томскда қолган оиласи уни кутиб,  тезда учрашишга умид қилмоқда. Константин яқинлари олдига қайтиш учун Россия фуқаролигини олишни истайди. Унинг оиласи яна бирлашиш ва келажагини биргаликда қуришда давом этиш имкониятини интиқлик билан кутмоқда.

“Константин Пугачев из Ферганы прожил 21 год в Москве, где работал электриком. Недавно его депортировали в Узбекистан с пятилетним запретом на въезд в Россию. В возрасте 19 лет он уехал на заработки из Узбекистана и прожил в России более 20 лет с видом на жительство. Из-за личных обстоятельств он не получил российский паспорт, и в начале 2023 года его задержала полиция за просроченное разрешение на проживание.
Константин рассказывает, что долго откладывал получение документов, ожидая лучших времен. Он хочет вернуться к своей семье в России, где у него родители, жена и дочь с российским гражданством. После депортации его пытались завербовать на службу в Украине через частную военную компанию, но он отказался, предпочтя вернуться на родину. В настоящее время он работает сварщиком на стройке, а его семья осталась в Томске, Россия, ждать, когда он сможет вернуться.
Отец Константина похоронен в Фергане, и после его смерти семья оказалась в трудном финансовом положении. Константин, чтобы помочь матери и маленьким детям, после окончания школы решил отправиться на заработки в Россию. Несмотря на ностальгию по детству в Узбекистане, он осознает, что сейчас нужно действовать, чтобы вернуться в Россию”.