Санкт-Петербургда Россия фуқаролигини қабул қилиш маросими доирасида 11 нафар “янги россиялик”лар паспорт билан бирга ҳарбий хизматга рўйхатдан ўтиш учун чақирув қоғози ҳам олди. Бу Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Калинин туманидаги биносида содир бўлди. Фуқароликни олганлар қасамёд қилиб, “Россия Федерациясининг озодиги ва мустақиллигини ҳимоя қилишга” ваъда беришди. Ҳарбий комиссариат вакиллари ҳам “кассадан узоқлашмасдан” уларга “военкомат”га чақирув қоғозларини топширишди.
Бу фуқароликни қабул қилган фуқароларга ҳарбий хизматга чақирув қоғозлари топширилаётган навбатдаги тадбир бўлди. Турли объектлар, жумладан, омборлар, бозорлар, ресторанлар ва масжидларда рейдлар ўтказилмоқда.
ОАВ хабарларига кўра, Москва вилоятида ўтказилган бундай ҳаракатлар натижасида икки ой ичида 350 дан ортиқ киши ҳарбий хизматга чақирилган. Шунингдек, ҳарбий хизматни ўташ учун рўйхатга олинмаган ҳарбий ёшдаги эркаклар ҳарбий хизматга жўнатилаётгани, 27 ёшга тўлганлар эса муддатли ҳарбий хизматни ўташ учун шартнома тузишга кўндирилаётгани қайд этилган.

В Санкт-Петербурге на церемонии приема в гражданство РФ, проходившей в здании УМВД РФ по Калининскому району, раздали повестки о постановке на воинский учет.
На церемонии, сообщила полиция, «выходцы из стран ближнего зарубежья», получающие гражданство, принесли присягу России, поклявшись, в числе прочего, «защищать свободу и независимость Российской Федерации».
«На этой ноте присутствующие на церемонии представители военкоматов при участии руководства военного следственного отдела СК РФ по Петербургскому гарнизону вручили присягнувшим повестки о постановке на воинский учет», говорится в сообщении. Всего повестки получили 11 новых граждан России.
В последние месяцы СМИ регулярно сообщают о рейдах полиции, во время которых мигрантам, получившим российское гражданство, выдают повестки в военкомат, чтобы они встали на воинский учет. Проверки проходят, в частности, на складах и рынках, а также в ресторанах и мечетях.
В начале декабря Baza со ссылкой на свои источники писала, что после таких рейдов, прошедших в Московской области, на службу в армию за два месяца призвали более 350 человек. «Фонтанка», в свою очередь, сообщала, что мужчин призывного возраста, которые, как выясняется во время проверок, не встали на воинский учет, отправляют на срочную службу, а тех, кому уже исполнилось 27 лет, убеждают заключать контракт на службу в армии.