Қозоғистонда migration.enbek.kz миграция ресурслари портали ишга тушди. Портал чет эл фуқаролари тўғрисидаги маълумотларни марказлашган ҳолда бошқариш воситаларини ўзида жамлайди, шунингдек, миграция соҳасида кўрсатилаётган давлат хизматлари сифатини оширади.
Миграция портали “бизнес-жараёнларни янгилаш ва миграция соҳасидаги давлат органлари ахборот тизимларининг ўзаро ҳамкорлигини ривожлантириш орқали яратилган” инновацион платформа деб аталади.
“Хорижий фуқаролар тўғрисидаги маълумотларни марказлаштириш ва унификация қилиш бизга миграция жараёнларининг турли босқичларини синхронлаштириш, маълумотларни янада самарали бошқариш, уларни қайта ишлаш вақти ва харажатларини камайтириш имконини беради”, — дейилади Меҳнат вазирлиги баёнотида.
Порталда миграция соҳасидаги давлат хизматларининг кенг доираси мавжуд: “Қандас” мақомини бериш, мигрантлар ва қандасларни қабул қилиш учун ҳудудий квотага киритиш, “Ата жоли” картасини бериш, бошпана изловчининг сертификат олиши.
Қозоғистонда кўпинча Хитой ёки Туркманистондан мамлакатга кўчиб келган муҳожирлар ва қандаслар учун қийин вазиятлар юзага келади.
Ноябр ойи бошида Туркистон вилоятининг Сариоғоч шаҳри судида миграция қонунчилигини бузгани иддао қилингани учун Қозоғистондан қўйиб юборилмаган, асосан ўзбекистонлик юзлаб меҳнат муҳожирлари судланди.

В Казахстане запущен портал миграционных ресурсов migration.enbek.kz. Портал объединяет в себе инструменты для централизованного управления информацией о прибывающих иностранных гражданах, а также позволит повысить качество предоставляемых государственных услуг в сфере миграции.
Портал Migration называют инновационной платформой, «созданной путём реинжиниринга бизнес-процессов и развития взаимодействия информационных систем государственных органов в сфере миграции».
«Централизация и унификация информации об иностранных гражданах позволит синхронизировать различные этапы миграционных процессов, эффективнее управлять данными, сокращая сроки и затраты на их обработку», — говорится в релизе Минтруда.
На портале доступен широкий спектр государственных услуг в сфере миграции, таких как: присвоение статуса «қандас», включение в региональную квоту приёма переселенцев и қандасов, присвоение карты «Ата жолы», получение свидетельства лица, ищущего убежище.
В Казахстане нередко возникают трудные ситуации для мигрантов и кандасов, иммигрировавших в страну из Китая или Туркменистана.
В начале ноября сотни трудовых мигрантов, в основном из Узбекистана, которых не выпустили из Казахстана из-за предполагаемого нарушения миграционного законодательства, предстали перед судом в городе Сарыагаше Туркестанской области.