Федерация Кенгаши Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлиги (ТИВ) учун миграция соҳаси бўйича бир қатор тавсияларни ишлаб чиқди. Хусусан, тавсиялардан бири Россия ўзаро визасиз саёҳат режими ёки соддалаштирилган виза режимини жорий қилиши мумкин бўлган мамлакатлар рўйхатини кенгайтириш зарурлиги бўлди. Бундай шартномаларни ўзаро келишув тамойиллари асосида тузиш тавсия этилади.
Эслатиб ўтамиз, визасиз режим ҳозир Россияга меҳнат муҳожирларини асосий етказиб берувчи давлатлар – Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Озарбайжон ва Арманистон фуқаролари учун амал қилади.
Бошқа давлатлар билан виза режимининг бекор қилиниши меҳнат муҳожирларини етказиб берувчи хорижий давлатлар сафини кенгайтиришга ёрдам беради. Булар, масалан, Жануби-Шарқий Осиё ва Африка мамлакатлари бўлиши мумкин.

Совет Федерации сформировал для Министерства иностранных дел (МИД) РФ ряд рекомендаций, касающихся миграционной сферы. В частности, одна из рекомендаций коснулась необходимости расширения перечня стран, с которыми у России могут действовать режимы взаимных безвизовых поездок или упрощенный визовый режим. Такие соглашения рекомендовано заключать на принципах взаимности.
Отметим, что безвизовый режим сейчас действует, например, в отношении граждан Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана, Азербайджана, Армении. То есть стран — основных поставщиков трудовых мигрантов в Россию.
Таким образом, отмена визового режима с другими странами поможет расширить пул иностранных государств — поставщиков трудовых мигрантов. Это могут быть, например, страны Юго-Восточной Азии и Африки.