Россия президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш кенгаши раҳбари Валерий Фадеев муҳожирларнинг рус тилини билмайдиган фарзандларини умумтаълим мактабларига киритмаслик кераклиги ҳақидаги баёноти билан танқидга учради. Унинг фикрича, бундай болаларни тил ўргатиш учун махсус марказларга юбориш керак экан.
Матбуот анжуманида Фадеев ҳозирги вақтда қонун болаларни мактабга қабул қилишни рад этиш имкониятини бермаслигини таъкидлади ва қонунчиликка иккита шартни ҳисобга олган ҳолда ўзгартириш киритишни таклиф қилди: рус тилини билмайдиган болаларни қабул қилишни рад этиш ва махсус марказларда рус тилига ўқитиш. Унинг таъкидлашича, бундай ўзгаришлар болаларнинг билим олишини янада самарали қилади.
Фадеев, шунингдек, Таълим вазирлиги таклиф қилинган тузатишлар устида ишлаётганини таъкидлаб, уларнинг 2024 йил 1 сентябргача амалга оширилишига умид билдирди. Махсус марказларда рус тилини ўргатиш чет тили сифатида олиб борилиши, ўқитиш харажатлари давлат томонидан қопланиши кераклигини қўшимча қилди.
Фадеев ўз позициясида, шунингдек, агар бирор мамлакат муҳожирларни таклиф этса ва уларни меҳнат бозорининг ажралмас қисми деб ҳисобласа, уларнинг фарзандларини ўқитиш давлат ҳисобидан амалга оширилиши кераклигини таъкидлади. Унинг фикрича, меҳнат муҳожирларига қўшимча харажатлар ундириш адолатдан эмас.
Аввалроқ «Справедливая Россия — За правду» партияси рус тилини билмайдиган болаларни синфнинг 10% чегараси билан турли мактабларга тақсимлашни таклиф қилган эди. Ушбу ташаббус ҳам  экспертларнинг танқидига сабаб бўлди ва болаларнинг ижтимоийлашуви русийзабон тенгдошлари билан кундалик мулоқот орқали самаралироқ эканлиги таъкидланди.

Глава Совета при президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека (СПЧ) Валерий Фадеев заявил, что детей мигрантов не стоит брать в общеобразовательные школы, если они не знают русский язык. По его мнению, их нужно обучать языку в специальных центрах.
«По поводу детей в школе: сегодня закон не позволяет не принимать детей в школу. Значит, надо изменить закон. И в законе должно быть два обстоятельства: не принимать детей в школу, не знающих русский язык, и этот же закон должен требовать обучение русскому языку в специализированном центре»,— сказал господин Фадеев на пресс-конференции (цитата по «Интерфаксу»).
По его мнению, такие изменения позволят детям нормально учиться в школе. По его словам, министерство просвещения работает над подобными поправками. «Надо ставить задачу, чтобы к 1 сентября в 2024 году эта система была готова»,— добавил Валерий Фадеев.
Господин Фадеев дополнил, что русский язык в специальных центрах должны преподавать как иностранный. По его словам, обучение в них должно быть оплачено за государственный счет.
«Если мы приглашаем мигрантов и считаем, что они нужны, трудовые мигранты нашей стране, то, наверно, придется за государственный счет обучать этих детей. Это моя позиция. Возлагать дополнительные меры и дополнительные затраты на трудовых мигрантов не вполне справедливо»,— сказал он.
Накануне, 15 августа, партия «Справедливая Россия — За правду» предложила рассредоточить по школам детей, плохо говорящих на русском языке. Депутаты предлагают установить для них предельный порог: не более 10% численности класса. Авторы инициативы считают, что это поможет в социализации в русскоязычной среде. Эксперты считают, что инициатива нарушает Конституцию, а социализации детей скорее поможет ежедневное общение с русскоговорящими сверстниками.