Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари Санкт-Петербургда қўшни давлатлардан ишлаш учун келган фаррошларни калтаклашда гумон қилинган икки нафар 16 ёшли ўсмирни қўлга олди.
Бу ҳақда 24 декабрь, якшанба куни Ички ишлар вазирлигининг Санкт-Петербург ва Ленинград вилояти бўйича бош бошқармаси матбуот хизмати хабар берган. Вояга етмаганларнинг бешта ҳужумга алоқадорлигини интернетда эълон қилинган видеолар орқали аниқлаш мумкин бўлди.
Видеоёзувларни ўрганиб чиқиб, полиция Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 213-моддаси (“Безорилик”) билан жиноят иши қўзғатди.
“15-20 декабр кунлари содир этилган бешта ҳужумда қатнашган 16 ёшли икки ўсмир аниқланди. Бундан ташқари, жабрланганларнинг барчаси – икки аёл ва уч эркак давлат хизматида фаррош бўлиб ишлайди. Бир аёлдан бошқа жабрланганлар  қўшни давлатлар фуқаролари”, — деб хабар берган ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари.
Айни вақтда, меҳнат муҳожирларига ҳужумларда ҳибсга олинган уч ўсмирдан ташқари 14 ёшли саккизинчи синф ўқувчиси ҳам иштирок этган бўлиши мумкин.
Шунингдек, нашрнинг қайд этишича, безорилар телеграм-каналда жиноят содир этилган жойдан видеоларни жойлаштирган ва тинтув чоғида улардан бирида айбловлар бўйича свастика тасвирланган ўқли қурол, иккита газ баллон ва йиғма пичоқ борлиги аниқланган.
Дастлабки маълумотларга кўра, ёши каттароқ маҳбуслар тергов изоляторига жойлаштирилган, кичиги эса гувоҳ сифатида сўроқ қилинган ва қўйиб юборилган. Тергов ишлари давом этмоқда.

Сотрудники правоохранительных органов задержали в Петербурге двух 16-летних подростков, подозреваемых в избиении дворников, приехавших на заработки из стран ближнего зарубежья.
Об этом в пресс-службе ГУ МВД по Петербургу и Ленинградской области сообщили в воскресенье, 24 декабря. Установить причастность несовершеннолетних к пяти нападениям удалось благодаря видеозаписям, опубликованным в интернете: незадолго до поимки малолетних злоумышленников ролики, на которых они избивают сотрудников ЖКХ, обнаружили сотрудники регионального Центра по противодействию экстремизму.
Изучив видеозаписи, в полиции возбудили уголовное дело по статье 213 УК РФ (“Хулиганство”)“.
“Двое 16-летних подростков полностью изобличены пяти нападениях, совершенных с 15 по 20 декабря. При этом все пострадавшие — две женщины и трое мужчин, — работают в коммунальной службе дворниками. Кроме одной женщины, остальные потерпевшие – граждане государств ближнего зарубежья”, — рассказали правоохранители.
Тем временем 78.ru сообщает о троих задержанных подростках: по данным издания, помимо 16-летних первокурсников одного из городских колледжей к нападениям на трудовых мигрантов может быть причастен 14-летний восьмиклассник.
Также в публикации отмечается, что несовершеннолетние выкладывали видеозаписи с мест преступлений в telegram-канале, а во время обыска у одного из них обнаружили нашли ракетницу со свастикой на зарядах, два газовых баллона и складной нож.
По предварительным данным, старших задержанных поместили в СИЗО, а младшего допросили в качестве свидетеля и отпустили. Расследование уголовного дела продолжается.