Бу Россия Федерацияси ҳудудига келишдан олдин амалга оширилиши керак, дейди Албир Крганов.
Россия мусулмонлари диний уюшмаси (ДСМР) раҳбари, муфтий Албир Кргановнинг фикрича, Марказий Осиё мамлакатларидаги дин арбоблари муҳожирлар Россияда ҳуқуқбузарликларга йўл қўймаслиги учун улар билан Россия ҳудудида ҳам, уларнинг мамлакатга келишидан олдин ҳам фаолроқ иш олиб боришлари керак экан.
“Мигрантлар билан ишлашда улар келаётган давлатлар фаолроқ бўлиши керак, – деган у. “Марказий Осиё мамлакатларида сайловлар бўлса, уларнинг диний етакчилари бу ерга – ҳар бир шаҳарга келиб, ҳамма жойда муҳожирларни йиғиб, улар ўртасида ташвиқот ишларини олиб боришади. Нега муҳожирлар билан ишлашни шундай ташкил қилмайсизлар?.. Бу Тожикистон, Ўзбекистон, Қирғизистон муфтий биродарларимизга савол – бу ерда тизимли иш бўлиши керак, улар Бу масала билан қизиқсалар, бу ишни ташкил қилишлари керак, чунки бу ерда уларнинг давлатлари фуқаролари-ку”.
Шунингдек, унинг сўзларига кўра, Россияга мигрантлар оқими кўп бўлган мамлакатларнинг элчихоналари бу одамлар билан боғлиқ муаммоларга “кўпроқ эътиборли” бўлиши керак.
Акс ҳолда, дейди муфтий, Россиядаги ҳокимият ва хавфсизлик кучларига, “бу муаммо уларга ҳам тегишли бўлаётган” маҳаллий мусулмон фуқаролар жавоб бериши керак. “Миллионлаб фуқароларини бу ерга жўнатаётган давлатлар қани? Афсуски, мен уч йилдан буён бу борадаги тизимли ишларни кўрмаяпман”, – дея хулоса қилган Крганов.

Это необходимо делать на территории РФ и до их приезда, отметил Альбир Крганов.
Религиозные деятели стран Центральной Азии должны более активно вести работу с мигрантами как на территории России, так и до их приезда в страну, чтобы исключить какие-либо правонарушения, сейчас же подобное взаимодействие не выстроено. Такое мнение высказал глава Духовного собрания мусульман России (ДСМР) муфтий Альбир Крганов на круглом столе в Общественной палате РФ.
“Страны исхода должны более активно вести работу с мигрантами, – сказал он. – Когда в странах Средней Азии проводят выборы, их религиозные деятели приезжают сюда – в каждом городе, везде собирают мигрантов, и проводят среди них агитацию. Хорошо, выборы провели, а в целом по работе с мигрантами почему вы все так не выстраиваете? Это вопрос к нашим коллегам-муфтиям и Таджикистана, и Узбекистана, и Киргизии – здесь должна быть системная работа, они должны интересоваться этой проблематикой, они должны выстроить эту работу, потому что граждане-то их государств здесь находятся”.
Также, по его словам, и посольства тех стран, из которых в Россию идет большой поток мигрантов, должны “более внимательно” относиться к проблемам, связанным с этими людьми.
В противном случае, констатировал муфтий, за все приходится отвечать органам власти и силовикам в России, как и местным гражданам-мусульманам, на которых “тоже проецируется эта проблематика”. “Где у нас страны исхода, которые сюда направляют миллионами своих граждан? Системной работы с той стороны я, занимаясь уже три года этой темой, к сожалению, не вижу”, – заключил Крганов.