Татаристон президенти Рустам Минниханов Миллатлараро ва конфессиялараро муносабатлар бўйича кенгаш йиғилишида мигрантлар масалалари билан шуғулланувчи орган ташкил этишни таклиф қилди. У чет эл фуқаролари ижтимоийлашуви ва Россия Федерацияси қонунларини тушуниши кераклигини таъкидлаган.
“Мигрантлар керак. Биз йирик саноат марказимиз ва уларсиз қийналамиз. Лекин шу билан бирга, уларнинг бўлиши амалдаги нормалар ва қонунлар доирасида тартибга солиниши керак. Агар қоида йўқ бўлса, у қандай шаклда бўлиши кераклиги ҳақида таклиф билан чиқишимиз керак. Ва бизда алоҳида бўладими ёки маъмурият таркибидами, бу масалани ечувчи орган бўлиши керак”, – дейди Минниханов.
Республика Президентининг сўзларига кўра, бу масалани ўз ҳолича қолдириб бўлмайди, чунки муҳожирлар билан боғлиқ маълум қийинчиликлар мавжуд. Минниханов хорижлик фуқаролар кўп ижобий ишларни амалга ошираётганини, бироқ айни пайтда бу мавзу кун тартибида эканини таъкидлади. Шунинг учун у муҳожирлар яшаб, ишлаётган бошқа мамлакатлар тажрибасидан фойдаланишни талаб қилди. Бироқ, ишчи кучининг мижозлари бўлган компаниялар ҳам жавобгарликни ўз зиммаларига олишлари керак, деб ҳисоблайди Татаристон Республикаси Президенти.
“Бугунги кунда Россия демографик чуқур сабабли ривожланишга қодир бўлмайди. Биз эса қўшимча ишчи кучи қанчалик зарурлигини аллақачон кўриб турибмиз”, — дея хулоса қилади Минниханов.

Президент Татарстана Рустам Минниханов предложил учредить в республике орган, который будет заниматься вопросами мигрантов. Он отметил, что иностранные граждане должны быть социализированы и понимать законы РФ. Об этом он сказал на заседании совета при президенте РТ по межнациональным и межконфессиональным отношениям.
«Мигранты нужны. Мы крупный промышленный центр и без них не справимся. Но в то же время их пребывание должно быть упорядочено в рамках существующих норм и законов. Если нет их, то мы должны выйти с предложением, какая форма должна быть. И у нас должен быть орган, который будет сопровождать этот вопрос. Отдельный ли он или в составе администрации», — уверен Минниханов.
По словам президента республики, этот вопрос нельзя пускать на самотек, поскольку уже есть определенные сложности с мигрантами. Минниханов отметил, что иностранные граждане делают много позитивного, но в то же время эта тема остается в повестке дня. Поэтому он попросил исходить из опыта других стран, которые живут и работают с привлечением мигрантов. Однако и компании, которые являются заказчиками данной рабочей силы, тоже должны нести ответственность, считает президент РТ.
«Россия сегодня не способна развиваться, если будет демографическая яма, которая сегодня есть. И мы уже видим, насколько нуждаемся в дополнительной рабочей силе», — заключил Минниханов.