2024 ва 2025 йилларда муддати тугайдиган ҳайдовчилик гувоҳномалари уч йилга узайтирилди. Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волкнинг маълум қилишича, яқин уч йил ичида Россияда 5 миллиондан ортиқ ҳайдовчилар “права”ни янгилаш учун ариза топширишлари шарт эмас.
“2024 ва 2025 йилларда муддати тугайдиган ҳайдовчилик гувоҳномалари уч йилга узайтирилмоқда, – деди у. “Янгилик шахсий мақсадларда транспорт воситаларини бошқараётган ҳайдовчиларга ҳам, иш ва тадбиркорлик фаолиятини амалга ошираётганда транспорт воситаларини бошқараётган ҳайдовчиларга ҳам тааллуқли”.
Волкнинг таъкидлашича, энди уч йил давомида улар «муддати ўтган» ҳайдовчилик гувоҳномаларини алмаштиришлари шарт эмас, уларнинг гувоҳномалари автоматик равишда янгиланади. “Ҳайдовчилик гувоҳномаларининг амал қилиш муддатини узайтириш 5 миллиондан ортиқ ҳайдовчига кейинги уч йил ичида автомобилни бошқариш имконини беради”, — дея қўшимча қилган Волк.
“Права”нинг амал қилиш муддатини узайтириш ҳукумат қарори билан тасдиқланган. Россия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ва Россия Ички ишлар вазирлиги қарор ташаббускори бўлди.

Срок действия водительских удостоверений, который истекает в 2024 и 2025 годах, продлили на три года. Как сообщила ТАСС официальный представитель МВД Ирина Волк, более 5 млн водителей в России в ближайшие три года смогут не обращаться за сменой прав с учетом их продления.
“Водительские удостоверения, срок действия которых истекает в 2024 и 2025 годах, продлеваются на три года, – сказала она. – Нововведение коснется как водителей, управляющих транспортными средствами в личных целях, так и тех, кто управляет транспортными средствами при осуществлении трудовой и предпринимательской деятельности”.
Волк отметила, что теперь в течение трех лет необходимости в замене “просроченных” водительских удостоверений у них не будет, права продлятся автоматически. “Продление срока действия водительских удостоверений позволит более чем 5 млн водителей в ближайшие три года продолжать беспрепятственно управлять транспортными средствами”, – добавила Волк.
Решение о продлении срока действия прав утверждено постановлением правительства. Инициатором выступило МВД России совместно с Минэкономразвития России.