Кечки овқатни муайян вақтда истеъмол қилиш қоматнинг ихчамлиги, иммунитет тизимини қўллаб-қувватлашга ва иш кунидан кейин қувватни тиклашга ёрдам беради, дейди диетолог Ирина Писарева.
Мутахассиснинг фикрига кўра, овқат ҳазм қилиш жараёни дам олишга халақит бермаслиги учун кечки овқатни ўз вақтида ейиш жуда муҳимдир.
— Кечки овқат учун оптимал вақт 18 дан 19 соатгача. Чунки ухлашдан 2-3 соат олдин овқат ҳазм бўлиши учун вақт бўлади ва тана тунда дам олади, – деб тушунтиради диетолог.
Шу билан бирга, кечки таом енгил бўлиши керак. Писареванинг сўзларига кўра, тез ҳазм бўладиган оқсилдан тайёрланган таомлар: ёғсиз балиқ, товуқ, курка гўшти, тухум, шунингдек, творог ёки йогуртга ўхшаш сут маҳсулотлари айни муддаодир. Аммо кечки менюдан ёғларни олиб ташлаш лозим.
— Асосий таомга гарнир сифатида сабзавотлардан тўқима манбаи сифатида фойдаланиш яхши. Уларни хом ёки грилда пиширган ҳолда истеъмол қилиш мумкин, – деган шифокор.
Писарева таомларга мавсумий ўтлар ва зираворлар қўшишни маслаҳат берган:
– Бу салат, укроп, петрушка, райҳон бўлиши мумкин. Рациондаги зираворлар қишда айниқса муҳимдир: улар нафақат таомнинг таъмини очибгина қолмай, балки иммунитет тизимини мустаҳкамлайди. Буларга қалампир, куркума ва розмарин ҳам киради.
Бундан ташқари, экспертнинг фикрига кўра, кечки рационга уйда тузланган карам, кимчиларни ҳам қўшса бўлади. Қатиқ билан салат ҳам яхши наф беради.
Порция ҳажми, шифокор таъкидлашича, 250-300 граммдан ошмаслиги керак, шундан 100-150 грамм сабзавотларга, қолганлари эса оқсилга тўғри келади.

Сбалансированный ужин в правильное время помогает сохранить стройность, поддержать иммунитет и восстановить силы после рабочего дня. Что нужно знать о здоровом приеме пищи, «Вечерней Москве» рассказала врач-диетолог, нутрициолог Ирина Писарева.
По словам эксперта, очень важно ужинать вовремя, чтобы процесс пищеварения не мешал отдыху.
— Оптимальное время для ужина — с 18 до 19 часов. Либо за 2–3 часа до сна, чтобы еда успела усвоиться, а организм отдыхал ночью, — объяснила диетолог.
При этом вечерний рацион должен быть легким. По словам Писаревой, на ужин подойдут блюда из быстро усваиваемого белка: рыба нежирных сортов, курица, индейка, яйца, а также кисломолочные продукты: творог или йогурт. А вот быстрые углеводы лучше исключить из вечернего меню.
— В качестве гарнира к основному блюду лучше использовать овощи как источник клетчатки. Их можно есть как в свежем виде, так и приготовленными на гриле, — отметила собеседница «ВМ».
Писарева посоветовала дополнять блюда сезонной зеленью и специями:
— Это могут быть листья салата, укроп, петрушка, базилик. Специи в рационе особенно важны зимой: они не только раскрывают вкус еды, но и укрепляют иммунитет. Это могут быть перец, куркума или розмарин.
Также, по мнению специалиста, стоит включить в вечерний рацион домашние заготовки: квашеную капусту, кимчи. Подойдет и салат с натуральным йогуртом.
Размер порций, как отметила врач, не должен превышать 250–300 граммов, из них 100–150 граммов отводят овощам, а остальное — белку.