Россия Ички ишлар вазирлигининг буйруғида айтилишича, 7 январдан бошлаб хорижликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ўз меҳнат фаолиятини бошлашлари тўғрисида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларни хабардор қилишлари шарт.
“Патент олган чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс томонидан меҳнат фаолиятини амалга ошириш тўғрисидаги билдиришнома патент берилган кундан бошлаб икки ой ичида Россия Ички ишлар вазирлигининг патент берган минтақа ва туман ҳудудий органига тақдим этилади”, дейилади ҳужжатда.
Билдиришномага меҳнат шартномаси ёки иш бажариш учун шартноманинг нусхалари илова қилиниши керак. Шунингдек, агар фуқаролик шартномаси оғзаки тузилган бўлса, у ҳақда маълумотларни кўрсатиш лозим.
Хабарнома Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий бошқармасига босма шаклда шахсан, почта орқали ёки давлат хизматлари (Госуслуги) портали орқали электрон шаклда юборилади.
26 октябрь куни Россия ҳукумати хорижликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга Россияга келгани ҳақида мустақил равишда ички ишлар органларини хабардор қилишига рухсат берган эди. Ҳозиргача буни фақат қабул қилувчи томон бажарган. Мамлакатга келиш ҳақидаги маълумотларни Россия Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий органи орқали ёки давлат хизматлари порталидан фойдаланиб узатиш мумкин бўлади.

С 7 января иностранцы и лица без гражданства будут обязаны уведомлять правоохранительные органы о начале трудовой деятельности. Об этом говорится в приказе МВД России.
«Уведомление об осуществлении трудовой деятельности иностранным гражданином или лицом без гражданства, получившим патент, в течение двух месяцев со дня выдачи патента представляется в территориальный орган МВД России на региональном и районном уровнях, выдавших патент», — говорится в документе.
Как отмечают в ведомстве, к форме уведомления должны быть приложены копии трудового договора или договора на выполнение работ. Также необходимо указать сведения о договоре гражданско-правового характера, если он был заключен в устной форме.
Уведомление передается в территориальный отдел МВД в распечатанном виде лично, по почте или в электронном формате через портал госуслуг.
Ранее, 26 октября, правительство России разрешило иностранцам и лицам без гражданства самим уведомлять о прибытии в РФ.
Согласно тексту документа, иностранцы смогут самостоятельно уведомлять органы внутренних дел о прибытии в Россию. До сих пор это делала только принимающая сторона. Передавать информацию о прибытии в страну можно будет через территориальный орган МВД России или с помощью портала госуслуг.