Санкт-Петербург иқтисодий полицияси чет эл фуқароларининг ноқонуний миграциясини ташкил қилишда гумон қилинган икки аёлни қўлга олди.
ИИВ вилоят бошқармасининг 4 январ куни хабар беришича, 45 ва 48 ёшли аёллар маслаҳат бериш ниқоби остида Санкт-Петербург шаҳрига қўшни давлатлар фуқароларининг ноқонуний миграциясини уюштирган. Бунинг учун улар мигрантлар кейинчалик рўйхатдан ўтиш учун топширган миграция ҳужжатларининг расмий бланкаларига нотўғри маълумотларни киритган.
Мазкур ҳолат юзасидан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 322.1 2-қисми (ноқонуний миграцияни ташкил этиш) бўйича жиноят иши қўзғатилган. Тинтув чоғида гумонланувчилардан хорижликларнинг ноқонуний рўйхатга олиниши билан боғлиқ кўплаб далиллар бўлган уяли телефонлар, компютерлар ва молиявий ҳисоб ҳужжатлари олиб қўйилган.
Гумонланувчиларнинг энг кичиги ҳибсга олинган, иккинчисига айрим ҳаракатларни тақиқлаш кўринишидаги чора танланди, деб маълум қилган полиция.

Экономическая полиция Санкт-Петербурга задержала двух женщин, подозреваемых в организации незаконного пребывания на территории города иностранных граждан.
Как сообщили 4 января в региональном управлении МВД, женщины в возрасте 45 и 48 лет под видом оказания консультаций организовали в Петербурге незаконную миграцию граждан государств ближнего зарубежья. Для этого они вносили недостоверные сведения в официальные бланки миграционных документов, с которыми в дальнейшем мигранты обращались для постановки на учет.
Возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 322.1 УК РФ (организация незаконной миграции). В ходе обысков у подозреваемых изъяли мобильные телефоны, компьютеры и документы финхозучета, косвенно свидетельствующие о многократных фактах незаконной постановки иностранцев на миграционный учет.
Младшая из подозреваемых заключена под стражу. В отношении второй избрана мера в виде запрета определенных действий, уточнили в полиции.