Россия президенти Владимир Путин Россия Қуролли Кучлари ёки бошқа ҳарбий тузилмаларида ҳарбий хизматни ўташ учун шартнома тузган хорижликларнинг соддалаштирилган тартибда Россия фуқаролигини олиш имкониятини берувчи фармонни имзолади. Шунингдек, уларнинг оила аъзолари ҳам фуқароликни олиш учун ариза топширишлари мумкин бўлади.
Ҳужжатга кўра, Украинадаги махсус операция давомида соғлиғи сабабли Россия армияси сафида ҳарбий хизматдан бўшатилган хорижликлар, ёш чегарасига етганда, шартнома муддати тугаганидан сўнг, шунингдек, ҳарбий хизматни тугатганлиги муносабати билан Россия фуқаролигини олиш учун ариза бериши мумкин.
Украинада махсус операция бошланишидан олдин Мудофаа вазирлиги билан хорижликлар учун шартноманинг минимал муддати беш йил эди. Россия фуқаролигини олиш учун уч йил хизмат қилиш керак эди. Бу муддатни бир йилга қисқартирувчи тузатишлар 2022 йил сентябр ойида қабул қилинган. Май ойида Владимир Путин махсус операцияда қатнашган хорижликларга фуқароликни олишнинг соддалаштирилган тартиби тўғрисидаги қонунни имзолаган эди.
Бундан ташқари, Владимир Путин яна бир фармонни имзолади, унга кўра, 2014 йил 18 мартгача Қрим ёки Севастополда туғилган ва доимий истиқомат қилган Украина фуқаролари Россия фуқаролигини олиш учун ариза бериш ҳуқуқига эга. Бундан ташқари, фармонда қайд этилишича, РСФСР ҳудудида туғилган, аввал СССР фуқаролигига эга бўлган Украина, Ироқ, Сурия, Афғонистон ва Яман фуқаролари Россия фуқаролигини соддалаштирилган тартибда (рус тилини, Россия тарихини ва унинг асослари қонунчилигини билмасдан, шунингдек, беш йил давомида Россия ҳудудида олдиндан истиқомат қилмасдан) олишлари мумкин.
Ўтган йилнинг декабр ойи ўрталарида Владимир Путин Беларус, Қозоғистон ва Молдова фуқаролари учун Россия фуқаролигини қабул қилиш жараёнини соддалаштирувчи фармонни имзолади. 2023 йил 22 ноябрда Россия президенти Россия фуқаролиги масалаларини кўриб чиқиш ва фуқаронинг қасамёд қилиш тартиби тўғрисидаги янги қоидаларни тасдиқловчи фармонни ҳам имзолади.

Президент России Владимир Путин подписал указ, предусматривающий возможность получения российского гражданства в упрощенном режиме иностранцами, заключившими контракт о прохождении военной службы в ВС РФ или других воинских формированиях. На получение гражданства смогут претендовать и члены их семей.
Согласно документу, подать заявление о приеме в российское гражданство также получат возможность иностранцы, уволенные в период спецоперации на Украине с военной службы в армии РФ по состоянию здоровья, по достижении ими предельного возраста, по истечении срока контракта, а также в связи с прекращением действия военного положения.
До начала спецоперации на Украине минимальный срок контракта с Минобороны для иностранцев составлял пять лет. Для получения российского гражданства нужно было служить три года. Поправки, сокращающие этот срок до одного года, приняли в сентябре 2022-го. В мае Владимир Путин подписал закон об упрощенном порядке получения гражданства для иностранцев—участников спецоперации.
Кроме этого, Владимир Путин подписал еще один указ, согласно которому граждане Украины, родившиеся и до 18 марта 2014 года постоянно проживавшие в Крыму или Севастополе, получат право обратиться за получением гражданства РФ. Кроме того, как отмечается в указе, граждане Украины, Ирака, Сирии, Афганистан и Йемена, родившиеся на территории РСФСР и имевшие в прошлом гражданство СССР, смогут получать российское гражданство в упрощенном порядке, то есть без знания русского языка, истории России и основ ее законодательства, а также без предварительного проживания на российской территории в течение пяти лет.
В середине декабря прошлого года Владимир Путин подписал указ, согласно которому упрощается прием российского гражданства жителями Белоруссии, Казахстана и Молдавии. 22 ноября 2023 года президент России также подписал указ, которым утвердил новые положения о порядке рассмотрения вопросов гражданства РФ и принесения присяги гражданином.