Россия Федерациясига мигрантлар рўйхатдан ўтиш ва пуллик тиббий хизматдан норози.
Россияда яшашнинг асосий камчиликлари орасида мигрантлар рўйхатга олиш учун узун навбатлар, россияликларнинг ҳурматсиз муносабати, Россия фуқаролигини олмаганларга пуллик тиббий хизмат кўрсатиш ва оғир иқлим шароитларини санаб ўтилди.
Хорижликлар жамоат транспортида ёки кўчада нотаниш руслар томонидан ҳурматсизликка учраганликларини айтишган. Мигрантлар учун олдиндан таниш бўлганлар билан умумий тил топиш анча осон бўлади. Респондентлардан бири россияликлар унинг нега Украинадаги жанговар зонага бормаётганини тушунмаслигидан ҳайратда қолганини сўзлаган.
Ўз навбатида, Красноярск шаҳрида яшаётган муҳожир Россиядаги ҳаётнинг асосий ноқулайликлари қаторида ўз минтақасида совуқ об-ҳаво йилига 8-9 ой давом этиши, қаҳратон совуқ баъзан -45 даражагача етишини таъкидлаган. Бундай шароитда тез касал бўлишингиз мумкин, аммо сиз фақат Россия фуқаролигини олсангизгина бепул тиббий хизматлардан фойдаланишингиз мумкин. Шу билан бирга, бошқа бир респондент маҳаллий таомларнинг сифатсизлигини қайд этган.
Аввалроқ Москва ресторан бизнесининг омбудсмани Сергей Миронов Россия умумий овқатланиш саноати вакиллари миграция қонунчилигидаги муаммолар туфайли малакали хорижлик ишчилар етишмаслигини айтган эди.

Мигрантов в РФ не устраивают очереди на регистрации и платная медицина.
В число главных минусов проживания в России мигранты включили длинные очереди на регистрации, неуважительное отношение со стороны россиян, платные медицинские услуги до получения гражданства РФ и тяжелые климатические условия.
При этом опрошенные иностранцы признаются, что сталкивались с неуважительным отношением к себе в основном со стороны незнакомых россиян в общественном транспорте или на улице. Найти общий язык с уже знакомыми людьми было для мигрантов гораздо легче. Один из респондентов отметил, что его удивило непонимание россиян, почему он не отправляется в зону боевых действий на Украине.
В свою очередь, мигрантка из Красноярска среди главных неудобств жизни в России выделила тот факт, что холодная погода в ее регионе длится 8-9 месяцев в году, а морозы порой достигают отметки в минус 45 градусов Цельсия. На этом фоне можно легко заболеть, но получить бесплатные медицинские услуги можно лишь после получения российского гражданства. В то же время другая респондентка отметила не лучшее качество местной кухни.
Ранее омбудсмен в сфере ресторанного рынка Москвы Сергей Миронов заявил, что представители российского общепита испытывают дефицит квалифицированных иностранных работников из-за проблем в миграционном законодательстве.