Давлат Думасининг Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги қўмитаси раисининг ўринбосари Светлана Разворотнева «Парламентская газета»га берган интервюсида бутун мамлакат бўйлаб фаррошларнинг етишмаслиги муаммосини қандай ҳал қилиш ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди. Депутатнинг сўзларига кўра, уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида ушбу ва бошқа касблар бўйича мутахассислар етишмаслигига бир қатор омиллар сабаб бўлган. Бунга муҳожирлар кетиши, “СВО” ва демографик муаммолар киради.
Аммо уй-жой коммунал хўжалиги ходимларига хизмат уй-жойи берилса, маошлари оширилса ва бандликка кўмаклашиш марказлари билан яқиндан ҳамкорлик қилинса, кадрлар тақчиллигини бартараф этиш мумкин, дейди Светлана Разворотнева.
Бундан ташқари, у қарздорларни кўчаларни тозалашга фаолроқ жалб қилишни таклиф қилди. Депутат, шунингдек, аҳолига “дангаса бўлмаслик” ва “уйда ўтирмаслик”, кучли қор ёғиши вақтида белкурак билан кўчага чиқиш кераклигини ҳам таклиф қилди. «Менимча, бу тоза ҳавода вақт ўтказиш учун яхши вақт», дейди Светлана Разворотнева.
Депутат ўзининг тез-тез дангаса эмаслигини, уйда ўтирмаслиги, тоза ҳавода супурги ва белкурак билан ўзи сайланган Москванинг Нагатинский тумани кўчаларида яхши вақт ўтказиши ҳақида гапирмаган.  Ҳукумат амалдорларининг шахсий намунаси, айниқса, агар у доимий бўлса, қор ва ахлатга тўлиб тошган шаҳар аҳолиси учун туртки бўлар эди.

Зампредседателя комитета Госдумы РФ по строительству и ЖКХ Светлана Разворотнева в интервью «Парламентской газете» поделилась мыслями о том, как решить проблему нехватки дворников по всей стране. По словам депутата, к дефициту специалистов этой и других профессий из сферы ЖКХ привел целый набор факторов. Это и отток мигрантов, и СВО, и демографические проблемы.
Но, если работникам ЖКХ выдавать служебное жилье, повышать им зарплату и плотнее работать с центрами занятости, то дефицит кадров можно преодолеть, считает Светлана Разворотнева.
Кроме того, она предложила активнее привлекать в уборке улиц должников. Также депутат предложила самим жителям «не лениться» и «не сидеть дома», а брать в руки лопаты в период активных снегопадов. «Я считаю, это хорошее времяпровождение на свежем воздухе», — заявила Светлана Разворотнева.
Как часто она сама не ленится, не сидит дома, а хорошо проводит время на свежем воздухе с метлой и лопатой, например на улицах Нагатинского района Москвы, от которого избиралась в Госдуму, депутат не уточнила. Ведь именно личный пример представителей власти, особенно если он демонстрируется на регулярной основе, стал бы стимулом для жителей заваленных снегом и мусором городских кварталов не менее регулярно убирать нечистоты.