Россия Ички ишлар вазирлигининг Владивосток шаҳри бўйича 6-сонли полиция бошқармаси миграция бўлими собиқ катта инспектори ўта йирик миқдорда пора олганликда айбланмоқда. Тергов маълумотларига кўра, у муҳожирлардан Россияга келганлик ҳақидаги “уведомление” – билдиришномаларини навбатсиз  қабул қилиб, тақдим этилган маълумотларни текширишга кўз юмгани учун пора олган. Пораларнинг умумий миқдори 14 миллион рублни ташкил этган.
Айбланувчи полицияда 2014 йилдан буён ишлаб келган. Қонунга кўра, Россияга келиш ҳақидаги билдиришномалар барча мигрантлардан навбат бўйича қабул қилиниши ва тегишли равишда текширилиши керак. Бироқ терговга кўра, собиқ полициячи унга пора бермаган мигрантлар учун сунъий муаммолар яратган. У билдиришномаларни олиш учун уларни етти кунгача кутишга мажбур қилган, шунингдек, агар уларда хатолар бўлса, огоҳлантириш хатларни қабул қилишдан бош тортган.
Айбланувчи пора тариқасида нақд пул, шунингдек, товарлар ва хизматлар ҳам олган. Олинган пулни у шахсий мақсадлари учун ишлатган.
2022 йил декабр ойида айбланувчи ҳибсга олинган, 2023 йил январида эса полициядан бўшатилган. Унинг маблағлари мусодара қилинган.
Шунингдек, прокуратура пора берганга нисбатан жиноий иш алоҳида тергов қилинаётганини қайд этган.
Бу ҳолат ички ишлар органларидаги коррупция жиддий муаммо бўлиб қолаётганини кўрсатади. Бу фуқароларга зарар етказади ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига ишончни сусайтиради.

Прокуратура уже утвердила соответствующее обвинительное заключение. Как оказалось, бывший старший инспектор отдела по вопросам миграции Отдела полиции № 6 УМВД России по г. Владивостоку проявил незаконную предприимчивость в вопросах взаимоотношений с иностранцами.
Обвиняемый получал взятки за то, что от иностранца в приоритетном порядке принимались уведомления о прибытии в РФ. Соответственно, те, кто не заплатил, вынуждены были и дальше ждать. Хотя на уведомление отводится жесткий срок — семь суток со дня прибытия.
Кроме того, «оборотень в погонах», регулярно получавший «на лапу», предпочитал закрывать глаза на проверку предоставляемых сведений. За это он получил 14 млн рублей.
Хотя по закону уведомления должны приниматься от всех мигрантов в порядке очереди. И проверяться соответствующим образом. Но это не выгодно отдельным падким на легкие деньги сотрудникам полиции. Как показывает данный случай, в очередной раз, очевидно, был применен принцип «создай проблему и помоги ее решить». За деньги заявителя, разумеется.
В декабре 2022 года фигурант был заключен под стражу, а в январе 2023 года — уволен из МВД. Денежные средства обвиняемого арестованы.
В прокуратуре также отметили, что отдельно расследуется уголовное дело в отношении взяткодателя.
Этот случай показывает, что коррупция в органах внутренних дел остается серьезной проблемой. Она наносит ущерб гражданам и подрывает доверие к правоохранительным органам.