Фалокат Москва вақти билан тахминан соат 3.00 да М-5 “Урал” федерал автомагистралининг 504-километрида содир бўлган.
Пенза вилоятидаги Урал федерал трассасида микроавтобус ва юк машинаси билан содир бўлган ЙТҲда ҳалок бўлганлар Ўзбекистон фуқаролари бўлган, деб хабар бермоқда Нижнеломов туманлараро прокурори Андрей Ярош телеграмда.
Пенза вилояти йўл полициясининг хабар беришича, Москва вақти билан тахминан соат 3.00 да М-5 “Урал” федерал автомагистралининг 504-километрида Москва томон кетаётган минивэн ҳайдовчиси, 1981 йилда туғилган эркак қарама-қарши йўлга чиқиб, Волво юк машинаси билан тўқнашган. Микроавтобусда содир бўлган ЙТҲ натижасида етти киши ҳалок бўлган, яна икки киши жароҳатланган. Фавқулодда хизматларнинг аниқлик киритишича, жароҳатланганлардан бири вафот этган, яна бири оғир аҳволда касалхонага ётқизилган.
“Аиқланишича, Volvo автомобили ва Ўзбекистон фуқаролари бўлган JAС минивэни иштирокида ЙТҲ содир бўлган. Ҳозир ҳодиса сабаблари аниқланмоқда”, — деган Ярош вилоят прокуратурасининг Телеграм-каналида эълон қилинган видеода.
Илгарироқ вилоят прокуратураси JAC М3 микроавтобуси чет эл давлат рақамларига эга бўлганини маълум қилганди. “РИА Новости”нинг ҳуқуқ-тартибот идораларидаги манбасига кўра, микроавтобусда Ўзбекистон давлат рақамлари бўлган.
Россия Тергов қўмитасининг вилоят бошқармаси ЙТҲда саккиз кишининг ўлимидан сўнг кўрсатилаётган хизматлар сифати пастлиги бўйича жиноий иш қўзғатилганини маълум қилди.
Аллоҳ вафот этган ҳамюртларимизни раҳматига олсин! Ҳамюртларимиздан техника хавфсизлиги ва йўл қоидаларига риоя қилишни, узоқ йўлларда кетаётганда вақтида дам олишни сўраб қоламиз. Ўзингизни ва яқинларингизни асранг!

Катастрофа произошла около 3.00 мск на 504-м километре федеральной автодороги М-5 “Урал”.
Погибшие в ДТП с минивэном и фурой на федеральной трассе “Урал” в Пензенской области, предварительно, являлись гражданами Узбекистана, сообщил нижнеломовский межрайонный прокурор Андрей Ярош в Telegram.
В ГИБДД Пензенской области сообщили, что около 3.00 мск на 504-м километре федеральной автодороги М-5 “Урал”, по предварительным данным, водитель минивэна, мужчина 1981 года рождения, при движении в сторону Москвы выехал на встречную полосу и столкнулся с грузовиком Volvo. В результате ДТП в минивэне семь человек погибли, еще двое пострадали. В экстренных службах уточнили РИА Новости, что один из пострадавших скончался, еще один госпитализирован в тяжелом состоянии.
«Предварительно установлено, что… произошло ДТП с участием автомашины Volvo и минивэна JAС, в котором находились граждане Узбекистана. В настоящее время выясняются причины и условия совершенного ДТП”, – сказал Ярош на видео, опубликованном в Telegram-канале прокуратуры области.
Ранее в прокуратуре региона сообщили РИА Новости, что минивэн JAC M3 ехал с иностранными регистрационными номерами. По данным источника РИА Новости в силовых структурах, у минивэна были номерные знаки Узбекистана.
Управление СК РФ по региону сообщило, что по факту гибели восьми человек в ДТП возбуждено уголовное дело о некачественном оказании услуг.