Москва ва Москва вилоятида турар-жой бинолари ва тижорат кўчмас мулк ҳовлиларида қор тозалаш нархлари йил давомида 15-30% га кўтарилди, деб хабар бермоқда бошқарув компаниялари вакиллари.
“2023 йилда Москвадаги турар-жой бинолари ҳовлиларида пудратчилар томонидан қор тозалаш харажатлари 15-25 фоизга ошди. Бунга бир вақтнинг ўзида бир нечта омиллар – ёқилғи ва махсус техникага техник хизмат кўрсатиш нархининг қимматлашиши, шунингдек, ҳайдовчилар иш ҳақининг ошиши таъсир кўрсатди”, – дея изоҳлаган “ПИК-Комфорт” бошқарув компанияси матбуот хизмати.
Яна бир сабаб – “дворник”ларнинг етишмаслиги ва бунинг натижасида уларнинг иш ҳақининг ошиши. CMWP бошқарув компанияси бош директори Денис Троценконинг сўзларига кўра, йил давомида Москвадаги фаррошнинг маоши тахминан 55 мингдан 70 минг рублгача кўтарилган. NF PM компанияси Ривожланиш бўйича директори Михаил Сафонов, Москва минтақасида тижорат кўчмас мулк қор тозалаш қиймати йил давомида 20-30% га ошди, деб айтган. Бу, унинг сўзларига кўра, пудратчи ўзгармаган ҳолатларга тегишли. Агар у алмаштирилса, ишнинг нархи 60% гача ошиши мумкин. “Ўсиш сабаблари 18-20% га ошган ёқилғи-мойлаш материаллари ва эҳтиёт қисмлар нархининг доимий ўсиши, шунингдек, тозалаш бўйича мутахассисларнинг иш ҳақининг ошишидир”, – дея таъкидлаган Троценко.

Уборка снега во дворах жилых домов и на территориях коммерческой недвижимости в Москве и Московской области подорожала за год на 15-30%, рассказали РИА Недвижимость представители управляющих компаний.
“В 2023 году стоимость уборки снега подрядными организациями во дворах жилых домов Москвы выросла на 15-25%. На это повлияло сразу несколько факторов, например, увеличение стоимости топлива и обслуживания спецтехники, а также рост заработной платы водителей”, – объяснили в пресс-службе управляющей компании “ПИК-Комфорт”.
Еще одна причина – дефицит дворников и, как следствие, рост стоимости их работы. По оценке гендиректора управляющей компании CMWP Дениса Троценко, за год зарплата дворника в Москве увеличилась примерно на четверть – с 55 до 70 тысяч рублей. Директор по развитию NF PM Михаил Сафонов рассказал, что стоимость уборки снега на территории коммерческой недвижимости в Московском регионе в среднем по рынку выросла за год на 20-30%. Это, по его словам, касается ситуаций, когда подрядчик не меняется. Если же происходит его смена, то стоимость работ может увеличиться и на 60%. “Причины роста – перманентное подорожание ГСМ и расходных материалов, которые уже прибавили в цене 18-20%, а также увеличение заработной платы специалистов клининга”, – пояснил Троценко.