Ивановода, ўзининг айтишича қандайдир “қора рўйхат”га тушиб қолган ўзбекистонлик ошпаз ўз касбини ўзгартириб, наркокурьер бўлишга қарор қилган. Иваново вилояти полицияси ходимлари бу муҳожирни мефедрон партияси билан қўлга олди.
Мигрант дориларни Домодедовода тарқатиш бўйича кўрсатмалар билан бирга олиб, Ивановога келган. У гиёҳванд моддаларни сотишга уринаётганда полиция томонидан қўлга олинган.
Россия Ички ишлар вазирлигининг Иваново вилояти бўйича Наркотик моддаларни назорат қилиш бошқармаси бошлиғининг ўринбосари Алексей Семиннинг айтишича: “Полиция ходимлари Ўзбекистон фуқаросининг жиноий фаолиятини тўхтатишга муваффақ бўлди, у вилоят марказидаги бир қатор яширин жойларга мефедрон қўйган”.
Ҳибсга олинган пайтда, эркак аллақачон бир неча ўнлаб “закладка”ларни жойлаб улгурган экан. Гиёҳванд моддалар полиция томонидан топилиб, мусодара қилинди.
Кимлиги ошкор этилмаган ҳибсга олинган шахс аввал япон ресторанида ошпаз ва такси ҳайдовчиси бўлиб ишлаган. Аммо, маълум бўлишича, у рестораннинг “қора рўйхат”ига тушиб қолган ва ўзини “бошқа соҳа”да синаб кўришга қарор қилган.
Рус тилида мулоқот қилишда қийналган муҳожирнинг таъкидлашича, илгари ишлари яхши иши, аммо “қора рўйхат”га киритилгани учун ишга кира олмаган. Унга наркотик бизнесида “яхшироқ” иш таклиф қилинган. Ҳар бир “закладка” учун улар унга 500 рубль ваъда қилишган.
Алексей Семин қўшимча қилди: “Судланувчининг жиноий фаолияти юзасидан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 228-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган. Ўзбекистон Республикаси фуқароси Иваново шаҳридаги Иваново шаҳридаги 1-сонли тергов изоляторида ҳибсда сақланмоқда.
“Қинғир ишнинг қийиғи” чиқиши аниқ. Азиз муҳожир ватандошлар! Ўзингизни енгил пул топаман деб, балога отманг! Сизни уйда яқинларингиз, шириндан шакар фарзандларингиз, ота-онангиз кўзлари тўрт бўлиб кутишаётганини унутманг!

В Иваново повар-узбек, попавший, по его словам, в какой-то «черный список», решил сменить профессию и стать наркокурьером. Полицейские Ивановской области поймали этого мигранта с партией мефедрона.
Мужчина прибыл в Иваново, получив наркотик вместе с инструкцией о его распространении в Домодедово. Он был задержан сотрудниками полиции при попытке сбыта наркотиков, которые он помещал в тайники закладки по всему городу.
Алексей Семин, заместитель начальника Управления по контролю за оборотом наркотиков УМВД России по Ивановской области, отметил: “Сотрудникам полиции удалось пресечь преступную деятельность гражданина Узбекистана, который оборудовал тайники закладки с мефедроном на территории областного центра.”
На момент задержания мужчина уже успел создать несколько десятков так называемых закладок – тайников с разовыми дозами наркотиков для покупателей. Все изъятые наркотики были обнаружены и конфискованы полицией.
Задержанный мужчина, чья личность не была разглашена, ранее работал поваром в ресторане японской кухни и таксистом. Но, как выяснилось, он оказался в черном списке ресторана и решил попробовать свои силы в темной стороне.
В ходе допроса мужчина с трудом изъяснялся по-русски. Он утверждает, что ранее работал на хорошей работе, но из-за попадания в черный список ему предложили “лучшую” работу в наркобизнесе. За каждую закладку обещали ему 500 рублей.
Алексей Семин добавил: “По факту преступной деятельности фигуранта возбуждено уголовное дело по статье 228 Уголовного Кодекса Российской Федерации. Гражданин Республики Узбекистан находится в ИВС города Иваново, ему избрана мера пресечения в виде заключения под стражей с содержанием в СИЗО 1 города Иваново”.