Краснодар ўлкасида чет эл фуқароларининг патент бўйича ишлашига тақиқ муддати узайтирилди. Тегишли фармон губернатор Вениамин Кондратьев томонидан имзоланган бўлиб, у вилоят администрацияси сайтида эълон қилинган ва 21 январдан кучга киради.
Ҳужжатга кўра, хориж фуқароларининг патент бўйича ишлашини тўлиқ тақиқлаш иқтисодий фаолиятнинг 85 турига тааллуқлидир, бундан хорижлик ишчиларнинг рухсат этилган улуши ходимларнинг умумий сони 2023 йилда 50 фоизни ташкил этадиган қурилиш сектори бундан мустасно.
Хорижий фуқароларнинг патент асосида ишлаши тақиқланган иқтисодий фаолиятнинг айрим турлари рўйхатига қуйидагилар киради: қишлоқ хўжалиги, тоғ-кон саноати, қайта ишлаб чиқариш, электр энергияси, газ ва буғ таъминоти, сув таъминоти, канализация, чиқиндиларни йиғишни ташкил этиш ва тасарруф этиш, савдо, транспорт воситалари ва мотоциклларни таъмирлаш, ташиш ва сақлаш, меҳмонхоналар ва умумий овқатланиш корхоналари фаолияти, ахборот технологиялари, кўчмас мулк билан операциялар, давлат бошқаруви ва ҳарбий хавфсизлик, ижтимоий таъминот, таълим, соғлиқни сақлаш, ижтимоий хизматлар, маданият, спорт, дам олиш ва ўйин-кулги, уй хўжаликларининг иш берувчи сифатидаги фаолияти ва бошқалар.
Иш берувчиларга ўз штатини минтақавий талабларга мувофиқлаштириш учун уч ва саккиз ой (фаолият турига қараб) берилади. Белгиланган тақиқни бажармаганларга ҳар бир чет эл фуқароси учун 1 миллион рублгача жарима солинади.
Расмийларнинг сўзларига кўра, чора миллий меҳнат бозорини ҳимоя қилишга ва Россия фуқароларини устувор ишга жойлаштириш зарурлигига қаратилган.
Вилоят маъмуриятида маълум қилишларича, ҳозирда Кубан ҳукумати қурилиш соҳасида муҳожирлар улушини янада камайтириш ташаббусини Россия ҳукуматига тақдим этишни режалаштирмоқда.
“Опора России” ташкилотининг Краснодар ўлкаси бўлими раиси Даниэль Башмаков бир қатор соҳаларда кадрлар етишмаслигига қарамай, мигрантлар сонини минималлаштириш керак, аммо буни эҳтиёткорлик билан қилиш керак, деб ҳисоблайди.
“2023 йилда биз чет эллик мутахассислар штатда ишлайдиган корхоналарда уларнинг сонини, лекин йилига 30 фоиздан кўп бўлмаган қисқартириш керак деган таклиф билан чиқдик. Шундай қилиб, уч йил ичида чет эл фуқаролари билан барча меҳнат муносабатлари тугатилади», – деб ҳисоблайди эксперт.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилда Краснодар ўлкасида патент бўйича ҳудудда фаолият юритувчи тадбиркорлик субъэктлари томонидан чет эл фуқароларини жалб этишга чеклов киритилган эди. Ушбу чора 2023 йилгача узайтирилди.

В Краснодарском крае продлили запрет на работу иностранных граждан по патентам. Соответствующее постановление подписал губернатор Вениамин Кондратьев, оно опубликовано на сайте администрации края и вступит в силу 21 января.
Согласно документу, полный запрет на работу иностранных граждан по патентам касается 85 видов экономической деятельности, за исключением строительной сферы, где допустимая доля иностранных работников составит, как и в 2023 году, 50% общей численности работников.
В перечень отдельных видов экономической деятельности, по которым устанавливается запрет на труд иностранных граждан на основании патентов, входят: сельское хозяйство, добыча полезных ископаемых, обрабатывающее производство, обеспечение электрической энергией, газом и паром, водоснабжение, водоотведение, организация сбора и утилизации отходов, торговля, ремонт автотранспортных средств и мотоциклов, транспортировка и хранение, деятельность гостиниц и предприятий общественного питания, информационные технологии, операции с недвижимым имуществом, государственное управление и обеспечение военной безопасности, социальное обеспечение, образование, здравоохранение, социальные услуги, культура, спорт, организация досуга и развлечений, деятельность домашних хозяйств как работодателей и пр.
На приведение штата сотрудников в соответствие с региональными требованиями работодателям отводят три и восемь месяцев (в зависимости от вида деятельности). За несоблюдение установленного запрета предусмотрен штраф в размере до 1 млн руб. за каждого иностранного гражданина.
По данным властей, мера направлена на защиту национального рынка труда и необходимости в приоритетном порядке трудоустройства граждан России.
Председатель Краснодарского краевого отделения «Опора России» Даниэль Башмаков считает, что количество мигрантов надо минимизировать, несмотря на то, что в ряде отраслей наблюдается дефицит кадров, но делать это необходимо аккуратно.
«В течение 2023 года мы выходили с предложением, чтобы на тех предприятиях, где в штате трудятся иностранные специалисты, сокращать их количество, но не более чем на 30% в год. Таким образом, в течение трех лет все трудовые отношения с иностранными гражданами были бы прекращены»,— считает эксперт.
Напомним, что в 2022 году на территории Краснодарского края было введено ограничение на привлечение хозяйствующими субъектами, осуществляющими деятельность на территории региона, иностранных граждан по патентам. Меру продлили в 2023 году.