Ақтўбе вилоятида қутқарувчилар Тошкентдан Қозонга автобусда кетаётган 55 нафар Ўзбекистон фуқаросини эвакуация қилишди.
Автобус носозлик туфайли Самара-Чимкент миллий автомобил йўлининг 965-километрида тўхтаб қолган. Йўловчилар Фавқулодда вазиятлар хизмати ходимлари томонидан Қорабутоқ қишлоғидаги масжидга эвакуация қилинган. Уларнинг аҳволи қониқарли бўлиб,  тиббий ёрдамга муҳтож бўлмаган.
Қозоғистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги об-ҳаво ўзгаришларини кузатишни, об-ҳаво шароити ёмонлашганда ва йўлларда транспорт воситалари ҳаракатига чекловлар киритилганда йўлга чиқмасликни, шунингдек, автотранспорт воситаларининг техник ҳолатидан огоҳ бўлишни қатъий тавсия қилади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Қарағанда вилоятида бузилган автобусдан 40 дан ортиқ йўловчи эвакуация қилинган эди. Кун давомида Қозоғистон бўйлаб 465 киши қутқарилиб, эвакуация қилинган.

В Актюбинской области спасатели эвакуировали 55 граждан Узбекистан, следовавших на автобусе сообщением Ташкент — Казань.
Автобус из-за поломки остановился на 965-м километре автодороги республиканского значения Самара — Шымкент. Сотрудники ДЧС эвакуировали пассажиров в мечеть села Карабутак. В медицинской помощи они не нуждались.
МЧС Казахстана настоятельно рекомендует следить за изменением погоды, не выезжать в дорогу при ухудшении погодных условий и введении ограничений движения автотранспорта на автодорогах, а также следить за техническим состоянием автотранспорта.
Напомним, ранее более 40 пассажиров эвакуировали из сломавшегося автобуса в Карагандинской области. За сутки по Казахстану спасено и эвакуировано 465 человек.