Перм вилояти раҳбари Махонин мигрантларга йўловчи автобусларини бошқаришга рухсат берди.
Перм ўлкасида мигрантларнинг шаҳар туманлараро йўловчи автобусларида ҳайдовчи бўлиб ишлашига қўйилган тақиқ бекор қилинди. Бу вилоят раҳбарининг мигрантлар учун бир қатор тадбирларни тақиқлаш ҳақидаги янги фармонидан олиб ташланган.
Мигрантлар учун тақиқланган иқтисодий фаолият турлари рўйхатига қуйидагилар киради:
• нефт ва нефт (йўлдош) гази ишлаб чиқариш;
• нефт маҳсулотларини ишлаб чиқариш;
• ихтисослашмаган дўконларда чакана савдо;
• ихтисослаштирилган дўконларда ичимликлар чакана савдоси;
• ихтисослаштирилган дўконларда тамаки маҳсулотларининг чакана савдоси;
• хавфли юкларни ташиш;
• йўловчи таксилари ва ҳайдовчи билан ижарага олинган автомобиллар фаолияти.
Вилоят раҳбарининг 2023 йилдаги қарорида “шаҳар ва шаҳар атрофи транспортида йўловчи ташиш” ва “шаҳарлараро йўналиш автобусларида йўловчиларни мунтазам ташиш” бандлари ҳам рўйхатда бор эди. Энди улар олиб ташланган.
Аввалроқ Перм шаҳар автобус йўналишларига хизмат кўрсатувчи автокомпаниялар ҳайдовчиларга жуда муҳтожлиги ҳақида хабар берган эди. Кўпгина йўналишларда ишчилар етарли эмас ва минимал талабларга жавоб берадиган одамларни ишга олишга тайёрмиз, деган эди шаҳар мэриясининг транспорт бошқармаси 2023 йил ёзида. Шунга ўхшаш муаммолар шаҳарлараро рейсларни амалга оширувчи ташувчилар орасида ҳам кузатилмоқда.

Глава Пермского края Махонин разрешил мигрантам водить пассажирские автобусы.
В Пермском крае снят запрет на работу мигрантов водителями на городских межмуниципальных пассажирских автобусах. Эти пункты исчезли из нового указа главы региона, вводящего запреты на ряд видов деятельности для мигрантов.
В перечень запрещенных мигрантам видов экономической деятельности вошли:
• добыча нефти и нефтяного (попутного) газа;
• производство нефтепродуктов;
• розничная торговля в неспециализированных магазинах;
• розничная торговля напитками в специализированных магазинах;
• розничная торговля табачными изделиями в специализированных магазинах;
• перевозка опасных грузов;
• деятельность легкового такси и арендованных легковых автомобилей с водителем.
В указе главы региона от 2023 года в списке также были пункты «перевозка пассажиров в городском и пригородном сообщении» и «регулярные перевозки пассажиров автобусами в междугородном сообщении». Теперь их нет.
Ранее URA.RU рассказывало, что автопредприятия, которые обслуживают городские автобусные маршруты Перми, остро нуждаются в водителях. Работников не хватает на многих маршрутах, а принять на работу готовы людей, которые отвечают минимальным требованиям, говорили в департаменте транспорта мэрии летом 2023 года. Схожие проблемы наблюдаются и у перевозчиков, которые работают на межмуниципальных рейсах.