Санкт-Петербургнинг Фрунзе туманидаги Салова кўчасидаги озиқ-овқат ишлаб чиқариш базасида полиция профилактик рейд ўтказди. 16 январь куни бўлиб ўтган тадбирда Ички ишлар вазирлигининг ички ишлар бош бошқармасининг махсус полки ва миграция хизмати ходимлари иштирок этди. Рейднинг асосий мақсади миграция қонунчилиги бузилиши ҳолатларини аниқлаш ва уларга чек қўйишдан иборат бўлди.
Полиция таъкидлашича, профилактика чоралари учун ушбу жой бежиз танланмаган. Яқинда ушбу ҳудудда миграция қонунчилигини бузган бир неча чет эл фуқаролари ўртасида муштлашув рўй берган. Бу корхонанинг барча чет эллик ишчиларини текширишга сабаб бўлди, уларнинг сони 100 га яқин эди. Уларнинг аксарияти Россияда қонуний, бироқ 20 кишида миграция қонунчилигини бузганлиги аниқланган. Ушбу шахслар қўшимча тергов ва эҳтимолий маъмурий жавобгарлик учун полиция бўлимларига олиб кетилган.
Маъмурий тергов якунланганидан сўнг жиддий қоидабузарликларга йўл қўйган муҳожирлар чет эл фуқаролари учун ҳибсхонага жўнатилади ва бир неча йилга Россия Федерацияси ҳудудига кириш тақиқланган ҳолда чиқариб юборилади, дейилади полиция хабарида.

Полиция провела профилактический рейд на производственной базе пищевых продуктов, расположенной на улице Салова (Фрунзенский район Петербурга).
Профилактическое мероприятие проводили 16 января сотрудники миграционной службы главка при силовой поддержке специального полка полиции ГУ МВД. Основная его цель — выявление и пресечение нарушений миграционного законодательства.
«Место проведения профилактического мероприятия было выбрано неслучайно», — отмечают в полиции. Некоторое время назад там была драка, в полицию отправились несколько участников, которые оказались гражданами ближнего зарубежья, нарушающими миграционное законодательство. Поэтому силовики решили проверить всех работников-иностранцев этого производства. Их оказалось около 100 человек. Большинство находятся в России на законных основаниях, а у 20 выявили нарушения миграционного законодательства. Их доставили в отделы полиции для разбирательства и привлечения к административной ответственности.
«По результатам административного расследования мигранты, совершившие наиболее грубые нарушения, будут помещены в центр содержания иностранных граждан и подвергнуты выдворению за пределы Российской Федерации с запретом въезда на территорию нашей страны на несколько лет», — говорится в сообщении.