Тожикистонлик блогер Салмон Жумабой россиялик қизларни ҳақорат қилаётгани ҳақидаги видеони сохталаштирган шахсларни топишни сўраб, полицияга ариза ёзди. Пранкер ҳеч қачон “Наташа”лар ҳақида гапирмагани, видеода ҳам  унинг овози эмаслигини ва умуман Россияни жуда яхши кўришини айтган.
Жумабой 7 январь куни Москвада  турли қизлар билан вайнлари ва ҳазиллари учун қўлга олинган. Мисол учун, ўша Интернетда пайдо бўлган видеода “яқинда барча рус қизлари бизники бўлади”, дейилади.
9 январь куни Москванинг Симоновский суди блогерни ҳибсдан озод қилди. Бироқ  прокуратура Салмон рўйхатдан ўтган жойида яшамагани ва қочиб кетиши мумкинлигини сабаб қилиб қайта ҳибсга олишни талаб қилди. Бугун Москва шаҳар суди ҳибсдан озод этиш ҳақидаги қарорни бекор қилди ва ишни қайта кўриб чиқиш учун юборди. Эндиликда блогерга нисбатан эҳтиёт чораси ўзгартирилиб, тергов изоляторига жўнатилиши мумкин.
Жумабойга нисбатан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 282-моддаси (нафрат ёки адоват қўзғатиш, шунингдек, инсон қадр-қимматини камситиш) билан жиноят иши қўзғатилган.

Блогер из Таджикистана Салмон Джумабой написал заявление в полицию, чтобы найти того, кто подделал видео, где он якобы оскорбляет русских девушек. Пранкер заявил, что он никогда не кричал, что с “Наташкой кайфовал”, в ролике не его голос и вообще он очень любит Россию.
Джумабой был задержан 7 января. Поводом стали его вайны и пранки с разными девушками в Москве. Например, в том самом видео, попавшем в Сеть, говорится, что “скоро все русские девушки будут наши”.
9 января Симоновский суд Москвы освободил блогера из-под стражи. После этого прокуратура подала апелляцию, настаивая на аресте, так как Салмон не проживал по месту регистрации и мог скрыться, несмотря на подписку. Сегодня Мосгорсуд отменил отказ в аресте и отправил дело на пересмотр. Теперь блогеру могут изменить меру пресечения и отправить в СИЗО.
В отношении Джумабоя возбуждено уголовное дело по статье 282 УК РФ (возбуждение ненависти либо вражды, а равно унижение человеческого достоинства).