«Справедливая Россия — За правду» фракцияси раҳбари Сергей Миронов Давлат Думаси ялпи мажлисида Россияга барча соҳаларда меҳнат муҳожирларини тартибга солувчи федерал қонун кераклигини маълум қилди.
Мироновнинг иддаосича, минтақалар аллақачон ўз қарорларини маҳаллий даражада қабул қилиб, хорижлик мутахассисларга маълум соҳаларда, жумладан соғлиқни сақлаш, таълим ва таксиларда ишлашни тақиқлаб қўйган. Бироқ Федерал марказ ва Давлат Думаси меҳнат муҳожирлари масаласида қарор қабул қилишда ортда қолмоқд экан.
“Ишончим комилки, бизга ҳар қандай соҳада мигрантларнинг беш фоизидан кўп бўлмаган бир хил стандартларга эга федерал қонун керак. Буни албатта амалга ошириш керак, чунки Челябинскда махсус ҳарбий операция иштирокчилари ва уларнинг хотинларининг калтакланиши ва янги йил байрамларида содир бўлган бошқа кўплаб фактлар ўз-ўзидан далолат беради”, — деди Сергей Миронов.
Бироқ муҳожирларга нафрати билан танилган популист депутат Челябинскда “СВО” қатнашчиларини асли россиялик фуқаролар калтаклаган ва улар орасида мигрантлар бўлмаганини унутган кўринади.
Миронов ҳукумат Европада содир бўлаётган “бошбошдоқликлар”га йўл қўймаслиги кераклигини таъкидлаб,  улар Россия миллий манфаатлари ва фуқароларини ҳимоя қилишга мажбур эканлигини таъкидлаган.
Мироновнинг сўзларини амалга оширса бўладими? Россия иқтисодиётига 5 фоиз мигрант етадими? Ўтган 2023 йилнинг охирида Россия Фанлар академиясининг Иқтисодиёт институти тадқиқоти эълон қилинган ва унда 2023 йил охирига келиб Россияда 4,8 миллион ишчи етишмаслиги айтилган эди.

В России необходим федеральный закон, который будет регулировать трудовых мигрантов во всех сферах. Об этом 16 января заявил лидер фракции «Справедливая Россия — За правду» Сергей Миронов на пленарном заседании Госдумы.
По мнению депутата, федеральный Центр и Госдума отстают в плане принятия решений в области трудовых мигрантов. Миронов пояснил, что регионы уже принимают свои решения на местах, запрещая работать иностранным специалистам в определенных сферах, в том числе в здравоохранении, образовании и такси.
«Я уверен, что нужен федеральный закон с теми же нормами, и в целом — в любой сфере не более пяти процентов мигрантов. Это обязательно нужно делать, потому что избиения участников специальной военной операции и их жен в Челябинске и многие другие факты, которые произошли за новогодние праздники, говорят сами за себя», — сказал Сергей Миронов.
Парламентарий заверил, что власти не должны допустить той вакханалии, которая происходит в Европе, подчеркнув, что они обязаны защитить российские национальные интересы и граждан.
В конце прошлого 2023 года было опубликовано исследование Института экономики РАН, в котором говорилось, что к концу 2023 года в России будет дефицит 4,8 млн работников.