Департамент маълумотларига кўра, Россия ва Буюк Британиядаги меҳнат шароитларини солиштириш орқали муҳожирлар ўртасида келишмовчилик пайдо бўлган.
Тожикистон Меҳнат, миграция ва бандлик вазирлигининг Россиядаги ваколатхонаси Шахти шаҳридаги “Химпек” заводида тожикистонлик ишчиларнинг иш ташлаши билан боғлиқ вазиятга ойдинлик киритди.
Вакилликнинг жавобида айтилишича, иш ташлашга иш ҳақини ошириш талаби сабаб бўлган.
“Бир неча кун давомида аввал Буюк Британияда ишлаган 2-3 нафар тожикистонлик ишчилар иш ташлашга чақиришган.
Улар Россия ва Буюк Британиядаги шароитларни солиштиришган. Натижада 55 нафар ишчи 15 январ куни иш ҳақини оширишни талаб қилиб, оммавий акция уюштирди. Иш ташлашчилар орасида Тожикистон ва Ўзбекистондан келган муҳожирлар ҳам бўлган”, — дейилади хабарда.
Можарони бартараф этиш учун Тожикистон Меҳнат вазирлиги ваколатхонаси ходимлари жалб қилинган, компания раҳбарияти ва меҳнат муҳожирлари билан учрашув ўтказилган.
“Йиғилиш давомида ишчи гуруҳ аҳолининг яшаш ва меҳнат шароитлари билан яқиндан танишиб, иш берувчи томонидан ходимлар билан тузилган меҳнат шартномаси бўйича ўз зиммасига олган барча мажбуриятларни бажарганлиги ва қонунбузарлик ҳолатларига йўл қўйилмагани аниқланди.
Ишчилар иш ҳақини 20-25% га оширишни талаб қилишди, гарчи 2023 йилда иш ҳақи 15% га оширилди ва ўртача 80-85 минг рублни ташкил этди “, – дея таъкидлайди ваколатхона.
“Бизга маошимизни 15 фоизга оширишни вада қилишган эди. Бизнинг банк карталаримизга 80 минг рубл ўтказилиши керак эди. Энг камида 75 минг рубл маош олишни кутаётган эдик. Лекин бунинг ўрнига бизга 64 минг рубл, баъзиларга эса 49 минг рублга яқин пул тушди”, деган ишчилардан бири.
Департамент маълумотларига кўра, провокаторлар аниқланган ва бир неча норози ходимлар билан бирга 2024 йил январ ойининг ярми учун маошлар тўланганидан кейин ишдан бўшатилган.
“Тожикистоннинг 35 нафар фуқароси ишдан бўшатилди, корхона раҳбарияти билан музокаралар олиб бордик, тушунмовчиликлар бартараф этилди, бу эса улардан 25 нафарининг ишга қайтишига имкон берди”, — дейилади хабарда.
“Химпек” компанияси юк ташиш учун контейнер ва қоплар ишлаб чиқаради. Шунингдек, кимё, металлургия, шиша, керамика, қурилиш ва бошқа хомашё етказиб берувчи йирик корхона ҳисобланади.

По данным ведомства, среди мигрантов сеяли раздор, сравнивая условия работы в России и в Великобритании.
Представительство министерства труда, миграции, и занятости населения Таджикистана в России разъяснило ситуацию с забастовкой таджикских рабочих на заводе «Химпэк» в городе Шахты.
В письменном ответе представительства говорится, что причиной забастовки стало требование о повышении заработной платы.
При этом отмечается, что «к забастовке в течение нескольких дней призывали 2-3 таджикских работника, которые ранее работали в Великобритании».
«Они сеяли раздор, сравнивая условия в России и в Великобритании. В результате 55 рабочих  организовали массовую акцию 15 января с требованием повышения зарплаты. Среди бастовавших были, как мигранты из Таджикистана, так и из Узбекистана», – говорится в сообщении.
Для урегулирования конфликта были привлечены сотрудники представительства таджикского Минтруда, была проведена встреча с руководством компании и трудовыми мигрантами.
«В ходе встречи рабочая группа ознакомилась с условиями жизни и труда и выяснила, что работодатель выполнил все свои обязательства по заключенному с работниками трудовому договору и не допустил никаких нарушений.
Работники требовали повышения заработной платы на 20-25%, хотя в 2023 году заработная плата была увеличена на 15% и составляла в среднем 80-85 тыс. рублей», – отмечает представительство.
«Нам обещали повысить зарплату на 15%. На наши банковские карты должны были перевести 80 тысяч рублей. Как минимум мы должны были получить зарплату размером 75 тысяч рублей. А вместо этого нам зачислили по 64 тысячи рублей, а некоторым и вообще около 49 тысяч рублей», — рассказал изданию один из рабочих.
По данным ведомства, провокаторы были выявлены и вместе с несколькими недовольными работниками  были уволены после выплаты зарплаты за половину января 2024 года.
«Были уволены 35 граждан Таджикистана, мы провели переговоры с руководством предприятия, и недоразумения были устранены, что позволило 25 из них вернуться к работе», – говорится в сообщении.
Компания «Химпэк» является крупным производителем тары и мешков для транспортировки, а также поставщиком химического, металлургического, стекольного, керамического, строительного и другого сырья.