2023 йилда Калининград вилоятидан меҳнат муҳожирларининг оммавий кетиши минтақа меҳнат бозори учун муаммоларни келтириб чиқараётгани маълум бўлди. Бу тенденция ўтган йилнинг охирида, иш берувчилар малакали ходимларнинг етишмаслигидан хавотир билдира бошлаганларида ва собиқ Совет республикаларидан келган муҳожирлар ўз ватанларига фаол равишда қайтганидан сўнг сезила бошланди. Минтақанинг муҳожирларга нодўстона муҳити туфайли Калининградда бу жараён айниқса кескинлашди.
2023 йилда мигрантларнинг Калининград вилоятини тарк этиш сабаблари:
Меҳнат муҳожирларининг четга чиқиб кетиши муаммоси ўтган йил охирида минтақавий оммавий ахборот воситаларида муҳокама қилинган эди. Рубл курсининг ошиши билан собиқ иттифоқ республикаларидан келган мигрантлар учун бу ерда ишлаш фойдасиз бўлиб қолди.
“Мигрантлар қурилиш соҳасини оммавий равишда тарк этиб, тозалаш ва умумий овқатланиш тармоқларини ишсиз қолдирмоқда. Иш ҳақини ошириш ҳам муаммони ҳал қилмайди, чунки тадбиркорлар умидсиз вазият туфайли бунга мажбур бўлмоқда”, деб таъкидлайди “Аргументы и факты”  газетаси.
Осиёликлар диаспораси вакилларининг айтишича, муҳожирлар илгари ишлаб топган 50-80 минг рублнинг ярмини ватанига жўнатган, аммо “энди улар ўзларини ҳам боқа олмаяпти”.
Вилоят бизнес-омбудсмени Светлана Нижегородова ушбу муаммога изоҳ бериб, ишчи кучи танқислиги вилоят саноатига салбий таъсир кўрсатиши мумкинлигини таъкидлаган.
Калининград вилоятидаги меҳнат муҳожирлари сони:
2023 йилда Калининград вилоятида 14 мингга яқин меҳнат муҳожири бўлиб, бу умумий ишчилар сонининг 2,8 фоизини ташкил қилган эди.
“Охирги беш йил давомида вилоят иқтисодиётига жалб қилинган мигрантлар сони нисбатан барқарор бўлиб, ўртача иқтисодий фаол аҳоли сони 540 минг киши бўлса, уларнинг сони 14 мингдан 15 минг нафаргача бўлган, бу умумий кўрсаткичнинг 2,8 фоиздан камини ташкил этади ва  максимал даража 5% дан ошмади”, дейди минтақа ижтимоий сиёсат вазири Анжелика Майстер 29 декабр куни ҳукумат йиғилишида.
Унинг таъкидлашича, минтақа асосий Россиядан ажралиб турганлиги сабабли унинг меҳнат бозори анча заифлашган.
Калининградстат маълумотларига кўра, 2023 йилнинг январ-октябр ойларида вилоятга 5473 нафар чет эл фуқароси келган, 4117 нафари кетган, миграция ўсиши 1356 нафарни ташкил қилган.
2023 йилнинг ўн ойида энг кўп муҳожирлар Қозоғистон (1892 киши), Қирғизистон (638 киши) ва Ўзбекистондан (573 киши) келган. Энг кўп чиқиб кетиш Қозоғистон (1323 киши), Ўзбекистон (625 киши) ва Украинага (401 киши) тўғри келди.
Мигрант учун иш патентининг нархи:
2023 йилда Калининград вилоятида чет эл фуқароларига меҳнат фаолияти учун 12 853 та патент берилган. Патентларнинг асосий улуши Ўзбекистон, Тожикистон ва Озарбайжон фуқароларига тўғри келди.

В 2023 году стало явным, что трудовые мигранты активно покидают Калининградскую область, создавая проблемы для регионального трудового рынка. Эта тенденция стала заметной в конце прошлого года, когда работодатели стали все чаще высказывать обеспокоенность нехваткой квалифицированных сотрудников, а иностранцы из бывших союзных республик активно возвращались на родину. Вследствие недружественного окружения области этот процесс в Калининграде приобрел особую остроту.
Причины ухода мигрантов из Калининградской области в 2023 году
Проблема оттока трудовых мигрантов стала предметом обсуждения в региональных СМИ в конце прошлого года. С увеличением курса рубля иностранным гражданам из бывших союзных республик стало невыгодно трудиться в регионе.
“Мигранты массово покидают стройки, оставляя безработными сферы клининга и общественного питания. Даже повышение заработной платы не решает проблему, так как предприниматели вынуждены идти на это из-за безвыходной ситуации”, – отмечали в калининградской газете “Аргументы и факты”.
Представители восточных диаспор сообщали, что раньше мигранты отправляли половину заработанных 50-80 тысяч рублей на родину, но “сейчас они не могут прокормить даже себя”.
Эту проблему прокомментировала бизнес-омбудсмен региона Светлана Нижегородова, отметив, что дефицит рабочей силы может отрицательно сказаться на промышленности региона.
Количество трудовых мигрантов в Калининградской области
В 2023 году в Калининградской области насчитывалось около 14 тысяч трудовых мигрантов, что составляло 2,8% от общего числа занятых.
“Количество иностранных работников, привлеченных в экономику региона за последние пять лет, оставалось относительно стабильным. При средней численности экономически активного населения в 540 тысяч человек их численность колебалась от 14 до 15 тысяч, что менее 2,8% от общего числа трудовых ресурсов и не превышало предельного уровня в 5%”, – сообщила министр социальной политики региона Анжелика Майстер на заседании правительства 29 декабря.
Она также подчеркнула, что из-за изолированности региона его рынок труда становится достаточно уязвимым.
Данные Калининградстата свидетельствуют, что с января по октябрь 2023 года в область прибыло 5473 иностранных гражданина, а выехало 4117. Миграционный прирост составил 1356 человек.
За первые десять месяцев 2023 года наибольшее количество мигрантов приезжало из Казахстана (1892 человека), Киргизии (638 человек) и Узбекистана (573 человека). Самые большие оттоки были в Казахстан (1323 человека), Узбекистан (625 человек) и Украину (401 человек).
Стоимость патента на работу для мигранта
В 2023 году в Калининградской области было выдано 12 853 патента для трудовой деятельности иностранным гражданам. Основная доля патентов приходилась на граждан из Узбекистана, Таджикистана и Азербайджана.