Ҳалок бўлганларнинг тўрт нафари бир оила аъзолари бўлган.
Ростов вилоятининг Аксай туманида ис газидан заҳарланиш оқибатида бир тожикистонлик муҳожирлар оиласи ҳалок бўлди. Заҳарланган беш кишидан тўрт нафари вафот этган, бир аёл касалхонага ётқизилган.
Россия Тергов қўмитасининг Ростов вилояти бўйича тергов бошқармаси ўлим ҳолатларини аниқлаш бўйича текширув бошлаганини маълум қилди.
“Аксай тумани бўйича тергов бўлимига Шчепкинский қишлоқ боғ ширкатида жойлашган хусусий уй хўжалигида углерод оксиди билан заҳарланиш белгилари билан тўрт киши – 66 ёшли А. уй эгаси, унинг 65 ёшли хотини ва 38 ва 39 ёшли икки ўғли жасади топилгани ҳақида хабар келиб тушди. Худди шундай заҳарланиш белгилари билан яна бир аёл тиббий муассасага олиб кетилиб, унга малакали ёрдам кўрсатилмоқда”, — дейилади бошқарма хабарида.
Ҳодисага хонадон эгалари томонидан ертўлага ўрнатилган бензин генератори сабаб бўлгани тахмин қилинмоқда.
Тергов департаментининг қўшимча қилишича, ҳодисанинг барча ҳолатлари текширув давомида аниқланади ва унинг натижаларига кўра тергов процессуал қарор қабул қилади.
Терговчиларнинг маълумотларига кўра, ўша мудҳиш кечада ўғиллар келинларидан бири билан бирга ота-оналарини кўргани келишган.
“Хонани иситиш учун бензин генератори ёқишга қарор қилинган.  Унинг нотўғри ишлаши туфайли углерод оксиди ажралиб чиқиб,  хоналарни тўлдирган. Натижада тўрт киши ҳалок бўлди, шифокорлар аёллардан бирини қутқариб, касалхонага ётқизишга муваффақ бўлди”, — дейилади хабарда.
Ҳалокат қурбонларининг шахси ҳақида маълумот берилмаган, бироқ исфаралик муҳожирларнинг очиқ чатларида фавқулодда ҳолат 18 январь куни содир бўлгани, марҳумларнинг жасадлари 21 январь куни уйларига жўнатилгани ҳақида хабар беришган. Қайд этилишича, улар Исфара шаҳридаги “Гулистон” маҳалла фуқаролар йиғинидан 66 ёшли Фаёзиддин Савриддинов, унинг 65 ёшли рафиқаси Раъно Савриддинова, шунингдек, уларнинг 39 ва 38 ёшли икки ўғли Ғуломжон ва Ғуфронжонлар ҳамда оиланинг келинларидан бири бўлган.
Саратов вилоятида эса федерал трассада микроавтобус ва иккита юк машинаси билан содир бўлган ЙТҲда Тожикистоннинг уч фуқароси ҳалок бўлди.
“РИА Новости”нинг фавқулодда хизматлардаги манбаларига таяниб хабар беришича, 20 январь куни Федоровский туманида Мунино қишлоғи яқинида юк машинаси, Hyundai микроавтобуси ва “Газель” юк машинаси тўқнашиб кетган.
Натижада микроавтобус ҳайдовчиси ва икки йўловчиси ҳалок бўлган, яна олти нафар йўловчи жароҳатланган. Вилоят прокуратурасига кўра, микроавтобусда ҳалок бўлганларнинг барчаси Тожикистон фуқаролари бўлган. Ҳалок бўлганлар ҳақида бошқа маълумотлар берилмаган.

Четверо погибших – члены одной семьи.
Целая семья уроженцев Таджикистана погибла в результате отравления угарным газом в Аксайском районе Ростовской области. В целом пострадали пять человек, четверо из которых скончались, еще одна женщина госпитализирована.
Следственное управление  Следственного комитета (СК) России по Ростовской области сообщило, что начало расследование для установления обстоятельств гибели людей.
«В следственный отдел по Аксайскому району поступило сообщение об обнаружении в частном домовладении, расположенном в садовом товариществе Щепкинского сельского поселения Аксайского района, тел четырех человек с признаками отравления окисью углерода: 66-летнего хозяина домовладения, его 65-летней супруги и двух сыновей 38 и 39 лет. Еще одна женщина с аналогичными признаками отравления доставлена в медицинское учреждение, где ей оказывается квалифицированная помощь», – говорится в сообщении ведомства.
По предварительным данным, причиной произошедшего мог стать работающий бензиновый генератор электроэнергии, который был установлен хозяевами домовладения в подвальном помещении.
Следственное управление добавило, что все обстоятельства произошедшего будут установлены в ходе проверки и по ее результатам следствием будет принято процессуальное решение.
Следователи сообщают, что в ту роковую ночь в гости к родителям приехали взрослые дети вместе с одной из невесток.
«В какой-то момент для обогрева помещения было решено включить бензиновый генератор. Видимо из-за неправильной его работы произошёл выброс угарного газа, который заполнил комнаты в доме. В результате, четыре человека скончались, одну из женщин врачам удалось спасти и госпитализировать», – сообщает издание.
О личности жертв несчастного случая не сообщается, но в пабликах-чатах мигрантов-уроженцев Исфары сообщили, что ЧП произошло еще 18 января, а тела скончавшихся отправили на родину 21 января. Отмечается, что погибшие 66-летний Файёзиддин Савриддинов из джамоата Гулистон Исфары, его 65-летняя супруга Раъно Савриддинова, а также двое их сыновей Гуломджон и Гуфронджон, которым было 39 и 38 лет, а в больницу попала одна из невесток семейства.
А в Саратовской области в ДТП с минивэном и двумя грузовыми автомобилями на федеральной трассе погибли трое граждан Таджикистана.
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на источники в экстренных службах, 20 января в Федоровском районе вблизи села Мунино столкнулись фура, минивэн Hyundai и грузовая «Газель».
В результате погибли водитель и два пассажира минивэна, еще шесть пассажиров пострадали. По данным прокуратуры региона, все погибшие в минивэне – граждане Таджикистана. Другие данные погибших не сообщаются.