Интернетда тарқаган видеода икки полиция ҳодими меҳнат муҳожирини қўлга олиш вақтида калтаклаётгани акс этган. Видео таърифида воқеа Владивосток шаҳрининг БАМ ҳудудида бўлгани ва муҳожир шунчаки ҳужжатсиз бўлгани учун полициячилар тарафидан калтаклангани ёзилган. Бошқа манбаларда эса муҳожир гўёки полиция ҳодимларига қаршилик кўрсатгани, қочишга урунгани ва шунинг учун ушланиб, дўппослангани ёзилган.
Расмий манба воқеа ҳақиқатдан ҳам Владивосток шаҳрида бўлганини тасдиқлайди.
Владивосток шаҳри ички ишлар вазирлиги бошқармаси воқеа шаҳарнинг Фрунзенский районида 15 декабр 2023 йили содир бўлганини келтириб, ҳолатни қуйидагича баён этган:
“Хизмат вақтида икки полиция ходимининг эътиборини бир экак киши тортди. Эркак полициячиларни кўрганида асабийлашиб, яширинишга урунди. Уни қўлга олиш вақтида полициячиларнинг қонуний талабларига қаршилик кўрсатди.
24 ёшли чет эл фуқароси суриштирув ишлари учун қўлга олиниб, шаҳарнинг 4 полиция бўлимига етказилди. Материаллар ўрганилиб, унга 19.3 КоАП моддаси ва 20.25 КоАП (Россиядан мажбурий чиқариб юбориш чораси кўрилгач Россияни тарк этмаганлик учун) моддаси бўйича маъмурий протоколлар тузилди. Фрунзенский райони суди қарорига кўра, ҳуқуқбузарга маъмурий жарима қўлланилиб, Россиядан мажбурий чиқариб юбориш жазоси белгиланди.
Полиция бўлимининг баёнотида мазкур ҳолат ўрганилиб, барча тафсилотлар ўрнатилиши, полициячилар муҳожирга нисбатан қўллаган чораларга принципиал баҳо берилиши айтилган.
Элчихоналар калтакланган муҳожирнинг шахсини аниқлаб, унга етказилган жисмоний зарар ва полициячиларга берилган ҳуқуқий баҳо ҳақида  жамиятга маълумот беради, деган умиддамиз.

Судя по описанию к видео, случай произошел во Владивостоке в районе БАМа. Полицейские при задержании избили мигранта без документов. Некоторые источники сообщают, что якобы в ходе задержания гражданин оказал неповиновение законному распоряжению сотрудника полиции, а именно оттолкнул одного из них и начал убегать. После чего полицейские догнали его и жёстко отпинали мигранта-нелегала, который пытался от них убежать.
Официальные источники сообщают, что действительно случай произошел во Владивостоке. Как сообщили в пресс-службе УМВД  России по г. Владивостоку, 15 декабря сотрудники патрульно-постовой службы в ходе несения службы во Фрунзенском районе Владивостока обратили внимание на мужчину. При виде полицейских последний занервничал и попытался скрыться. В ходе задержания гражданин оказал неповиновение законному распоряжению сотрудника полиции.
24-летний иностранный гражданин был задержан и для разбирательства доставлен в отдел полиции № 4 УМВД России по г. Владивостоку, где в отношении него составлены административные материалы по ч.1 ст.19.3 КоАП РФ (Неповиновение законному распоряжению сотрудника полиции) и ч.3 ст. 20.25 КоАП РФ (Уклонение иностранного гражданина или лица без гражданства от исполнения административного наказания в виде административного выдворения за пределы Российской Федерации в форме контролируемого самостоятельного выезда из Российской Федерации).
Решением Фрунзенского районного суда правонарушителю назначено наказание в виде штрафа и принудительное выдворение за пределы Российской Федерации.
Также в ходе проводимой проверки будут тщательно изучены все обстоятельства произошедшего с принципиальной оценкой принятых мер правоохранителями при пресечении противоправных действий правонарушителя.
Надеемся, что посольства иностранных стран обратят внимание на произошеднее, установят личность иностранца, оценят причиненный вред его здоровью, а также оповестят общественность о результате проверки в отношении полицейских на видео.