Чет элликларнинг рус тили ва Россия Федерацияси қонунлари бўйича тест синовларидан муваффақиятли ўтганлиги тўғрисида сертификатлар шубҳа остига олинди ва текширилди.
Россия Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волк Санкт-Петербургдаги йирик компаниянинг бош директори рус тили ва Россия қонунчилиги бўйича тест топширишга мажбур бўлган ноқонуний мигрантлардан пул ишлашга қарор қилгани ҳақида маълум қилган.
Директор муҳожирлардан имтиҳон олиш учун шу масалада “ваколатли” бўлган иккита университет ходимини топган. Улар пул эвазига янги келган муҳожирлардан рус тили бўйича “тест”лар ўтказишган. Шунингдек улар Россия Федерацияси қонунларидан ҳам “синовдан” ўтказилган. Уларнинг ҳар бири “ўқитувчиларга” пул тўлангани сабабли бу имтиҳонларни қийинчиликсиз топширишган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 322.1-моддаси (“Ноқонуний миграцияни ташкил этиш”) бўйича жиноий иш қўзғатди. Гумонланувчиларнинг хонадонлари тинтув қилинди. Улардан мобил телефонлари, ноутбуклари ва бошқа далиллар олинди. Иш бўйича айбланувчилар ички ишлар бўлимига олиб кетилди: икки нафари тергов изоляторига жойлаштирилди, икки нафари кетмаслик тўғрисида тилхат билан қўйиб юборилган. Ҳозирда тергов давом этмоқда.

Иностранцы получали сертификаты о прохождении тестов по русскому языку и законам РФ, а после успешно вставали на миграционный учёт.
Гендиректор крупной петербургской компании решила заработать на нелегальных мигрантах, которые должны были сдавать тесты по русскому языку и законодательству РФ. Об этом сообщила официальный представитель МВД России Ирина Волк.
Женщина договорилась с одним из иностранцев, после чего нашла двух сотрудниц вузов, «компетентных» в вопросах, связанных с экзаменами. Они за деньги проводили тесты по русскому языку для вновь прибывших мигрантов. Также иностранцев «проверяли» на знание законов РФ. Каждый из них без труда сдавал эти экзамены, так как платил «преподавателям».
Правоохранительные органы возбудили уголовное дело по статье 322.1 УК РФ («Организация незаконной миграции»). В квартирах подозреваемых провели обыски. У них забрали мобильные телефоны, ноутбуки и другие доказательства. Фигурантом дела доставили в отдел полиции: двух поместили в СИЗО, двух отправили под подписку о невыезде. Расследование продолжается.