СКР Уфада қанча муҳожир ҳарбий рўйхатга олинганини маълум қилди.
Уфа гарнизони ҳарбий тергов бошқармаси ходимлари Бошқирдистон ҳарбий комиссарлиги ва Россия Тергов қўмитасининг (СКР) минтақа бўйича бошқармаси билан биргаликда ўтган йили Россия фуқаролигини олган 18 ёшдан 29 ёшгача бўлган 111 нафар муҳожирни ҳарбий рўйхатга олди. Улардан олти нафари аллақачон ҳарбий хизматга жалб қилинган – учтаси муддатли ҳарбий хизматга жўнатилган, уч нафари эса Россия Мудофаа вазирлиги билан шартнома имзолаган. Маълумотларга кўра, уларда Россия фуқаролиги бор.
Бу мигрантларнинг иш ва яшаш жойларида мунтазам равишда ўтказиладиган текширувларининг натижасидир. Уфа гарнизони бўйича Тергов қўмитасининг ҳарбий тергов бошқармаси матбуот хизмати мигрантларни ҳарбийга чақириш “мамлакат ҳарбий салоҳиятини мустаҳкамлаш ва Россиянинг янги фуқаролари учун ҳарбий бурч масалаларида тартибни сақлашга қаратилган бошқарма ишининг ажралмас қисми” эканлигини айтган.

СКР не стал скрывать, сколько мигрантов в Уфе поставили на воинский учет.
Сотрудники военного следственного отдела по Уфимскому гарнизону совместно с военкоматом Башкирии и Следственным комитетом России (СКР) по региону зарегистрировали 111 мигрантов в возрасте от 18 до 29 лет, которые получили российское гражданство в прошлом году, на воинский учет. Из них шесть человек уже вовлечены в военную службу – трое отправлены на службу по призыву, а трое подписали контракты с Министерством обороны России.
Данная активность является частью регулярных проверок мигрантов, осуществляемых в местах их работы и проживания. В пресс-службе военного следственного отдела СКР по Уфимскому гарнизону отметили, что такие мероприятия стали неотъемлемой частью работы ведомства, направленной на укрепление военного потенциала страны и поддержание порядка в вопросах воинской обязанности новых граждан России.