Ўтган йили Германияда туғилиш кўрсаткичини 33 йиллик энг юқори кўрсаткичга кўтаришга мигрант оналар ёрдам берди.
Германияда туғилишнинг умумий коэффициенти 2015 йилда ҳар бир аёлга 1,50 болани ташкил этган бўлса, ўтган йили 1,47 болага ўсди, деб хабар қилган Федерал Статистика бошқармаси.
2015 йилдаги кўрсаткич 1982 йилдан (1,51) бери энг юқори кўрсаткич бўлиб келаётган эди.
Янги маълумотлар шуни кўрсатадики, Германия фуқаролигига эга аёлларнинг фертиллик коэффициенти  2014 йилдаги 1,42 дан 1,43 га кўпайган.
Хорижий фуқаролиги бўлган аёллар учун фертиллик коэффициенти  2015 йилда 1,96 ни ташкил этган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 1,86 ни ташкил этган.
80 миллионлик мамлакат ўтган йили 900 мингга яқин бошпана изловчини рўйхатга олган. Уларнинг аксарияти Африка, Осиё ва Яқин Шарқдаги қийинчиликлардан қочиб келган.
Аҳоли барқарорлигини таъминлаш учун туғилиш даражаси 2,1 бўлиши керак.
Фертиллик коэффициенти ёки туғилиш даражаси – маълум бир популяцияда туғилиш даражасини ўлчаш учун ишлатиладиган статистик кўрсаткич. Одатда бу миқдор 15 ёшдан 44 ёшгача бўлган 1000 нафар аёллар томонидан маълум вақт оралиғида туғилган болалар сони билан ифодаланади.

Матери-мигранты помогли повысить уровень рождаемости в Германии до 33-летнего максимума в прошлом году.
Федеральное статистическое управление сообщило в понедельник, что общий уровень рождаемости в Германии вырос до 1,50 ребенка на женщину в 2015 году по сравнению с 1,47 годом ранее.
Показатель 2015 года был самым высоким с 1982 года, когда этот показатель составлял 1,51.
Новые данные показывают, что у женщин с немецким гражданством коэффициент фертильности составил 1,43, по сравнению с 1,42 в 2014 году.
У женщин с иностранным гражданством коэффициент фертильности составил 1,96 в 2015 году по сравнению с 1,86 годом ранее.
В прошлом году в 80-миллионную страну было зарегистрировано почти 900 000 просителей убежища. Большинство из них бежали от трудностей в Африке, Азии и на Ближнем Востоке.
Коэффициент рождаемости в 2,1 необходим для поддержания стабильности численности населения.
Коэффициент фертильности – это статистический показатель, который используется для измерения уровня рождаемости в определенной популяции. Обычно он выражается как количество рожденных детей на 1000 женщин в возрасте от 15 до 44 лет за определенный период времени.