Хабаровск ўлкаси депутати Кукушкин 2023 йил охирида яна бир бор муҳожирларнинг йўловчи ташиш ва савдо соҳаларида ишлашини тақиқловчи ташаббусни илгари сурган эди. Бироқ унинг таклифи ҳамкасблари томонидан маъқулланмади. Ўлка ҳокимияти бу меҳнат ресурслари танқислигига олиб келиши мумкинлигини айтмоқда.
— Минтақамиз иқтисодиёти кадрлар тақчиллиги шароитида ишламоқда. Россия фуқаролари ҳисобидан ишчи кучига бўлган талабни тўлиқ қондириш мумкин эмас. Ўлкада иш берувчиларнинг бўш иш ўринларига йиллик талаби 22-26 минг кишини, рўйхатга олинган ишсизлар эса 3-4 минг кишини ташкил этади. Бизга хорижий давлатлардан ишчилар керак”, – дея изоҳ берган ўлка  Иқтисодий ривожланиш вазирлиги.
Ўтган даврда савдо соҳасида 600 дан ортиқ, йўловчи ташиш соҳасида эса 43 киши ишлаш учун патент олган. Ўтган йилги кўрсаткичлар бироз юқорироқ эди.
Вилоятда муҳожирларнинг меҳнатини тақиқлаш тажрибаси илгари ҳам бўлган, лекин бундан яхши нарса чиқмаган эди: иш берувчилар ҳайдовчилар ва сотувчиларни рухсатномасиз ёллай бошладилар. Бундай чоралар меҳнат бозоридаги вазиятни яхшиламайди ва Россия фуқаролари пайдо бўлган бўш иш ўринларини тўлдирмайди. Келажакда бундай ҳолат муқаррар равишда транспорт фаолиятининг ёмонлашишига, иқтисодий фаолликнинг пасайишига ва солиқ тушумларининг камайишига олиб келади.

Предложение депутата Максима Кукушкина не одобрили коллеги по Закдуме. В конце 2023 года Кукушкин в очередной раз внёс инициативу, по которой мигрантом запрещается работа в сферах пассажироперевозок и торговли. Власти региона отреагировала: это может вызвать недостаток трудовых ресурсов. Предложение отклонили.
— Наша экономика края работает в условиях дефицита кадров. Удовлетворить полностью потребности в рабочей силе за счет граждан России невозможно. Ежегодная потребность работодателей региона в вакансиях — 22 — 26 тысяч человек, а безработных на учете — 3-4 тысячи человек. Краю нужны работники из зарубежных стран, — прокомментировали в Минэкономразвития края.
Патенты для работы в торговле в прошлом получили более 600 человек, а в сфере пассажироперевозок — 43 человека. Показатели позапрошлого года немногим выше.
Опыт запрета на работу мигрантов в регионе был, но ничего хорошего из этого не вышло: работодатели стали нанимать водителей и продавцов без разрешений. Подобные меры не не улучшают ситуацию на рынке труда, а граждане России не заполняют образовавшиеся вакансии. Такая ситуация в перспективе неизбежно обернётся худшей работой транспорта, снижением экономической активности и уменьшением поступлений налогов.