Ўзбекистон Статистика агентлигининг ҳисоботида 2023 йилда доимий яшаш (ПМЖ) учун Россияга кўчиб ўтишга қарор қилган Ўзбекистон фуқаролари сони ўтган йилга нисбатан 1,9 баробарга ошиб, 2,67 минг кишига етгани маълум қилинди.
Ўзбекистондан доимий яшаш учун хорижга кетганларнинг умумий сони 17,3 минг кишини ташкил этди. Шу билан бирга, хориждан Ўзбекистонга доимий яшаш учун  қайтган фуқаролар сони 28,3 фоизга ошиб, 2,95 минг кишига етди. Хусусан, Россиядан келганлар сони 2022 йилга нисбатан 1,4 бараварга ошиб, 1,175 минг кишига етди.
2023 йил май ойида Россия президенти Владимир Путин аҳолининг мамлакатдан чиқиб кетишини камайтириш чораларини кўришни буюрди. Айни пайтда 2022 йил давомида Россиядан кўчиб кетганларнинг сони ва хусусиятлари ҳақида аниқ маълумотлар номаълумлигича қолмоқда. 2023 йил сентябр ойида Росстат маълум қилишича, ушбу даврда 419 минг киши турли сабаблар билан мамлакатни тарк қилиб, доимий яшаш учун кетганлар сони 96 минг кишини ташкил этган (2021 йилда 113 минг киши келган ва 202 минг киши кетган).

В 2023 году количество граждан Узбекистана, которые решили переехать в Россию на постоянное место жительства (ПМЖ), выросло на 1,9 раза по сравнению с предыдущим годом и достигло 2,67 тысячи человек. Об этом свидетельствует доклад Агентства по статистике Узбекистана.
Общее количество уезжающих за границу на ПМЖ из Узбекистана составило 17,3 тысячи человек. В то же время количество граждан, возвращающихся в Узбекистан из-за границы на ПМЖ, увеличилось на 28,3% и достигло 2,95 тысячи человек. Особый рост замечен в приездах из России, где количество таких прибывших увеличилось на 1,4 раза по сравнению с 2022 годом и достигло 1,175 тысячи человек.
В мае 2023 года президент России Владимир Путин поручил принять меры для снижения оттока населения из страны. На данный момент точная информация о количестве и характеристиках эмигрировавших из России в течение 2022 года остается неизвестной. В сентябре 2023 года Росстат сообщил, что за данный период из страны выехало 419 тысяч человек, с чистым оттоком в 96 тысяч человек (в 2021 году был чистый приток в 113 тысяч человек при 202 тысячах выезжавших).