Россия Тергов қўмитасининг таъкидлашича, Москва ва Москва вилоятида 2300га яқин янги Россия фуқаролари ҳарбий рўйхатга қўйилган, улардан 700дан ортиғи ҳарбий хизматга чақирилган, 1300дан ортиқ киши ҳарбий хизматни ўташ учун шартнома имзолаган.
Тергов қўмитаси раиси миграция жиноятларига қарши курашиш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказган. Йиғилишда ҳарбий рўйхатга олинган Россиянинг янги фуқаролари бўйича рақамлар эълон қилинган.
Шунингдек, Тергов қўмитаси миграция соҳасидаги давлат органлари ходимлари содир этаётган жиноят ишлари фош бўлаётгани ҳам қайд этди. Мажлисда айтилишича, миграция соҳаси мансабдорларининг 110 та жиноят иши судга юборилган.
Россия тергов қўмитаси раҳбари А.И. Бастрикин Тергов қўмитаси томонидан янги фуқароларни ҳарбий рўйхатга олишини текшириш учун чақирув комиссиялари билан ҳамкорликда фаолиятни давом эттириш бўйича буйруқ берган.

Cледственный комитет России отметил, что в Москве и Подмосковье поставлены на учет около 2300 натурализованных граждан России, свыше 700 убыли для прохождения военной службы по призыву, более 1300 человек заключили контракт на прохождение военной службы в ВС РФ.
Председатель СКР провел совещание по вопросам противодействия миграционной преступности. Во время совещания были озвучены цифры о поставленных на военный учёт натурализованных граждан.
Также отмечено, что наряду с преступлениями мигрантов СК расследует и уголовные дела в отношении сотрудников контрольных органов в миграционной сфере. Следователями СКР направлено в суд 110 уголовных дел о таких преступлениях должностных лиц.
А.И. Бастрыкин поручил врид заместителя Председателя СКР – руководителя ГВСУ К.Е. Корпусову оказать содействие территориальным СУ в организации совместной с военкоматами работы по постановке натурализованных граждан на воинский учет.