Петропавлоск-Камчатский шаҳрининг Елизовский туман суди Ўзбекистон фуқаросини пора беришга уринишда айбдор, деб топди. У полициячига протокол тузилмаслиги учун пора бермоқчи бўлган, деб хабар бермоқда Камчатка матбуоти.
Суд матбуот хизмати жиноят ўтган йилнинг октябр ойида содир этилганини маълум қилган.
Чет эл фуқароси Петропавловск-Камчатский (Елизово) аэропорти биносида бўлганида, полиция унинг Россия ҳудудида бўлиш қоидаларини бузганини аниқлаган. Эркак ИИВ транспорт бошқармасига олиб кетилган ва маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома тузилаётганда муҳожир 20 минг рублни конвертга солиб, иш ёпилади деган умидда полициячига таклиф қилган. Полициячи порани рад этиб, ишни ёпиш ўрнига мигрантга Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 30 ва 291-моддалари (пора беришга уриниш) бўйича бошқа жиноий иш қўзғатилган.
Суд ўзбекистонликка умумий режимдаги колонияда бир йил муддатга озодликдан маҳрум этиш жазосини берди.
Ушбу мақоладан хулоса аниқ: Ўзбекистон фуқароси билан содир бўлган воқеа –полиция ходимларига пора таклиф қилиш қанчалик хавфли эканлигини кўрсатади. Бу ҳолат пора бериш ноқонуний ва қабул қилиб бўлмайдиган амалиёт эканлигини эслатиб туради, ундан қочиш керак. Бунинг ўрнига, қонунларни бузганингизда, жиддий оқибатларга олиб келмаслик учун юридик маслаҳат олишингиз лозим.

Елизовский районный суд (Петропавлоск-Камчатский) признал виновным в покушении на дачу взятки гражданина Узбекистана. Иностранец хотел подкупить полицейского, чтобы против него не составляли протокол, сообщает камчатская пресса.
Как рассказали журналистам в пресс-службе суда, преступление было совершено в октябре прошлого года.
Когда иностранец находился в здании аэропорта «Петропавловск-Камчатский (Елизово)» полицейские установили, что приезжий нарушил режим пребывания в России. Мужчину доставили в отдел управления МВД на транспорте, и стали составлять протокол об административном правонарушении. Тогда иностранец положил в конверт 20 тысяч рублей и предложил его дежурному в надежде, что дело прикроют. Полицейский отказался, и вместо закрытия дела, приезжий получил новое, только теперь уже уголовное дело по статьям 30 и 291 УК РФ (покушение на дачу взятки).
Суд приговорил мужчину к одному году лишения свободы в колонии общего режима.
Вывод из этой статьи ясен: инцидент с гражданином Узбекистана показывает, насколько опасно давать взятку сотрудникам полиции. Этот случай является напоминанием о том, что давать взятку является незаконной и неприемлемой практикой, которой следует избегать. Вместо этого вам следует обратиться за юридической консультацией, чтобы избежать серьезных последствий в случае нарушения закона.