Одатда банклар картага икки сабаб асосида чеклов қўяди:
Россияда банклар жисмоний ва юридик шахсларнинг операцияларини “Ноқонуний даромадларни легаллаштириш, жиноят ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисидаги 115-Федерал қонун”га кўра текширишлари шарт.
Агар банк  ҳисоб рақамингиз ва картангизга хизмат кўрсатиш чекловини қўйган бўлса, бундай чеклов асосан икки сабабга кўра содир бўлишини билишингиз керак:
1. Суд ижрочилари молиявий ҳисобларингизни ҳибсга олди;
2. Банк пул қаердан келганини ва қаерга сарфланганини аниқлолмади. Банк 115-ФЗ га мувофиқ операцияларни кузатиши шарт.
Агар банк картангизга чеклов қўйилгани ҳақида банкдан смс хабар олган бўлсангиз, сабаби ўша хабарда кўрсатилади. Мабодо сабаб кўрсатилмаган бўлса ёки хабар умуман келмаган бўлса банк билан боғланиб, аниқлашингиз керак.
Агар чеклов суд ижрочилари тарафидан ҳисоб рақамингизга ҳибс қўйиш туфайли бўлса, унда чекловни олиб ташлаш учун Россиядаги қарзингизни тўлашингиз керак. Кўпинча мигрантлар кредит олиб, тўламагин учун ёки жаримага (штраф) тортилиб, жарима пулини тўламагани учун шундай чекловга тушиб қолишади.
Агар банк 115-ФЗ бўйича хизматни чеклаган бўлса, унда айнан қайси молиявий операциялар шубҳа уйғотганини банкдан сўрашингиз керак. Саволингизга жавоб беришда банк қайси ҳужжатларни тақдим қилишингиз керакиги ҳақида ҳам хабар беради.
Агар банк сўраган ҳужжатларни тақдим этишнинг имкони бўлмаса, унда бошқа банкдан ҳисоб рақам ва карта очиб, чеклов қўйилган картадан янги картангизга пулларингизни ўтказишингиз мумкин. Имкон қадар бир эмас, бир нечта янги карталар очиб, ҳаммасига бўлиб-бўлиб, пулларингизни ўтказиб олинг. Эслаб қолинг, 115-ФЗ бўйича чеклов қўйилганида ҳисобдаги пулларингизни бировга ўтказа олмайсиз. Фақат ўзингизни ҳисобингизга ўтказа оласиз.
Агар банк чекловни ечиш учун сўраган ҳужжатлари орасида оғзаки келишув асосида картангизга пул юборишган бўлса унда имкон қадар ўша одам билан оғзаки келишувни ёзма шаклда тузиш керак. Бунда профессионал юристлар тез ва сифатли ёрдам бера олади.
Агар оғзаки келишувларни ёзма кўринишга қайта тузиш имконсиз бўлса, унда банкка ўзингизда мавжуд барча ҳужжатларни бериб, келишув оғзаки бўлганини ёзма тушунтиришингиз керак. Асосийси, келишув тугаганини исботловчи далилларни илова қилинг. Масалан, буюртмачи ишингиздан розилиги ҳақида смс хабар, ёзишмаларингиз, буюртмачининг телефон рақами ва ҳ.к. Уларнинг барчаси ёрдам беради.

В России банки обязаны проверять операции физических и юридических лиц на соответствие закону о противодействии легализации незаконных доходов — закону от 07.08.2001 №115‑ФЗ  “О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма”.
Если Вам пришло уведомление от банка, что банк накладывает ограничение на обслуживание вашего банковского счета и банковской карты, то Вы должны знать, что такое происходит по двум причинам:
1. Судебные приставы поставили арест на ваши финансовые счета;
2. Банку не понятно откуда пришли деньги и куда они были потрачены. Так как банк обязан следить за этим по 115-ФЗ.
Если никакого уведомления не было, то для выяснения причин ограничения счета Вам необходимо связаться с банком.
Если ограничение вызвано арестом судебных приставов, то для снятия ограничения вам необходимо погасить задолженность, из-за которой наложен арест. Чаще всего у мигрантов возникает задолженность перед государством из-за непогашенных кредитов или неоплаченных штрафов за административные правонарушения.
Если же ограничение на банковский счет поставили по 115-ФЗ “О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма”, то вам необходимо узнать у банка какие операции вызвали подозрение.
Чаще всего банк еще до вашего обращения направляет требуемые документы по тем операциям, которые показались подозрительными банковской системе. Для снятия ограничения вам необходимо собрать и предоставить все документы.
В случае, если Вы получили деньги за работу, которую выполнили по устной договоренности, то лучше перезаключить письменный договор. С этим вам могут помочь профессиональные юристы.
Если банк запрашивает документы Вашего заказчика, то Вы можете направить только те данные, которые имеются, сославшись на то, что договор был устным. При этом не забудьте приложить подтверждение выполненных работ.
Помните, после введенных ограничений на ваш банковский счет по 115-ФЗ, вы не сможете совершить переводы на счет других лиц. Для перевода денег Вам потребуется открыть новый счет в новом банке и перевести деньги самому себе на новый счет в новом банке.